Długa noc naukowców

Zmień rozmiar tekstu

dzieci oglądają eksperyment naukowy
Ponad 100 różnych pokazów, warsztatów, prezentacji przygotował UWM na tegoroczną Europejską Noc Naukowców. Ta zaś, żeby to wszystko objąć, zaczęła się już rano w piątek 29 września.

Tak naprawdę to zaczęła się o godz. 10 29 września. Dlaczego? Żeby z uniwersyteckich propozycji mogli skorzystać uczniowie. Dla nich wszelkie naukowe pokazy są niezwykle ciekawe. Do godz. 14 pokazy odbywały się w uniwersyteckich pracowniach i laboratoriach i obowiązywały na nie wcześniejsze zapisy. O godz. 16 podwoje otworzyła Biblioteka Uniwersytecka. Do godz. 21 obywał się tu istny festiwal nauki. Dzieci świetnie się mogły tu bawić w świecie gier, zagadek i łamigłówek logicznych ćwicząc nie tylko umiejętność wnioskowania i dedukcji, ale również koncentrację i pamięć. Nieco starsi oglądali (niewidzialne przecież) ciepło oraz pod mikroskopem żołądek krew, płuca, tarczycę. Okazuje się, że w bibliotece mogą gromadzić nie tylko książki. Prof. Renata Ciereszko z Wydziału Biologii i Biotechnologii zaprezentowała, bowiem Muzeum Świnki, a w nim maskotki tych zwierząt z całego świata. Z kolei miłośnicy psów na warsztatach mogli się dowiedzieć, że ich pupile tak, jak ludzie też potrzebują ruchu i to, co najmniej 3 razy dzienne na porządnym spacerze.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji nocy naukowców. W jej organizację bardzo mocno zaangażowała się, bowiem większość uniwersyteckich wydziałów, a każdy z pokazów imponował inwencją. Po co to robimy?

- Robimy to wszystko po to, aby zwykłym ludziom, którzy nie mają możliwości zwiedzania laboratoriów i pracowni uniwersyteckich, pokazać jak one wyglądają, co się w nich robi i kto w nich pracuje. W ten sposób przybliżamy im, a szczególnie dzieciom, na których nam najbardziej zależy, warsztat pracy naukowca. Oswajamy je z nim z nadzieję, że może to zainteresuje je nauką i kiedyś to one będą kontynuować pracę naukową. W ten sposób jednocześnie promujemy nasz Uniwersytet – mówi Anna Smoczyńska, koordynatorka nocy.

Sądząc po tłumach, które nawiedziły Bibliotekę Uniwersytecką - nauka odpowiednio (czytaj ciekawie) podana wzbudza duże zainteresowanie.

UWM, jako jedna z nielicznych jednostek w kraju na zorganizowanie nocy naukowców otrzymał dofinansowanie z europejskiego programu Horyzont 2020 finansującego badania naukowe i innowacje.

lek

w kategorii