Dla chętnych – zimowe szkolenie wojskowe

Dowództwo 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma propozycję dla studentów UWM. W czasie przerwy zimowej w lutym 2019 r. mogą zdobyć nowe umiejętności podczas podstawowego szkolenia wojskowego.

- Program skierowany jest do wszystkich studentów naszej uczelni, poszukujących dodatkowych możliwości podniesienia kwalifikacji i chcących sprawdzić się w trudnych warunkach. Odbędzie się w czasie przerwy zimowej od 2-17 lutego 2019 r. - informuje dr hab. Wiesław Łach, prof.UWM, opiekun kierunku wojskoznawstwo.

O przyjęcie do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno absolwenci Legii Akademickiej jak i studenci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszym krokiem jednych i drugich powinien być kontakt z Wojskową Komendą Uzupełnień. Wniosek o powołanie do TSW można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl.

Aby zostać terytorialsem, student musi posiadać obywatelstwo polskie, być zdrowy i nie karany. Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową został przygotowany innowacyjny trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w sposób umożliwiający pogodzenie studiów ze służbą wojskową. Pierwszym etapem szkolenia są tzw. szesnastki, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze dla absolwentów Legii Akademickiej.

Szkolenie podstawowe jest skierowane do studentów, którzy wcześniej nie byli w wojsku. Priorytetem jest tu szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Szkolenie wyrównawcze skierowane jest do absolwentów Legii Akademickiej pragnących kontynuować przygodę z wojskiem podczas terytorialnej służby wojskowej.

Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności studenckiej ze służbą wojskową. Szkolenia odbywają się głównie w soboty i niedziele. Dodatkową zaletą jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników oraz oferowane dość duże wsparcie budżetu studenckiego.

W szeregach WOT mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. Jest to miejsce dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Wiesław B. Łach, mah