Prof. Danuta Kruk kobietą sukcesu Warmii i Mazur

Zmień rozmiar tekstu

Dr hab. Danuta Kruk, prof. UWM z Katedry Fizyki Relatywistycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM została Kobietą Sukcesu Warmii i Mazur roku 2015. Oprócz niej w gronie laureatek znalazła się dr hab. Iwona Anna Ndiaye z Wydziału Humanistycznego UWM.

W 18. plebiscycie Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur zwyciężyła prof. Danuta Kruk. Kapituła plebiscytu przyznała jej ten tytuł w uznaniu zasług na polu naukowym. Dr hab. Danuta Kruk, prof. UWM jest fizykiem kwantowym, jedną z 10 kobiet w Polsce uprawiających tę dyscyplinę nauki. Jest absolwentką fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim z 1990 r.  Prof. Kruk w w ostatnich latach zdobyła kilka ważnych dla własnego rozwoju naukowego grantów mających także znaczenie dla rozwoju jej katedry.

Prof. Danuta Kruk otrzymała w 2012 r. grant naukowy z Narodowego Centrum Nauki, a w 2013 r. grant inwestycyjny na budowę Pracowni Relaksometrii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego w Katedrze Fizyki Relatywistycznej. Otworzyło to przed nią i jej zespołem możliwości prowadzenia unikalnych badań materii we wszystkich stanach jej skupienia.

Na początku 2015 r. prof. Kruk otrzymała grant naukowy - 472,5 tys. euro z programu Horyzont 2020. Dzięki niemu może prowadzić badania nad nowym sposobem kontrastowania tkanek w obrazowaniu medycznym wykorzystującym magnetyczny rezonans jądrowy. Prof. Kruk Jest członkiem międzynarodowego konsorcjum złożonego z 6 ośrodków koordynowanych przez Instytut Inżynierii Biomedycznej oraz Uniwersytet Technologiczny w Grazu w Austrii.

Na jesieni 2015 r. prof. Danuta Kruk uzyskała drugi grant z programu Horyzont 2020. Wynosi on 321 tys. euro. Jest przeznaczony na badania obrazowania medycznego z wykorzystaniem magnetycznego rezonansu jądrowego. I te badania też prowadzi międzynarodowy zespół naukowców.

Prof. Danuta Kruk po studiach rozpoczęła pracę na macierzystym wydziale i pracę nad doktoratem, który obroniła w 1995 r. również na Wydziale Matematyki i Fizyki UJ. W 2007 r. napisała swą pierwszą książkę naukową pt. „Evolution and Relaxation of Multi-Spin Systems". W 2008 r. uzyskała tytuł naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. W 2000 r. wyjechała na Uniwersytet w Sztokholmie. Po roku otrzymała prestiżowe stypendium Wenner-Gren Foundation. Po ponad 2 latach powróciła na UJ. Krótko po powrocie do Polski otrzymała propozycję pracy na Uniwersytecie w Darmstadt w Niemczech. Do Polski na UJ powróciła w 2006 r. Niebawem otrzymała kolejną propozycję pracy - z Uniwersytetu w Bayreuth. Skorzystała z niej, spędzając w Bayreuth 5 lat. W 2011 r. dr hab. Danuta Kruk rozpoczęła pracę na UWM w Katedrze Fizyki Relatywistycznej. W tym czasie wciąż pracowała w Bayreuth, a UWM udzielił jej urlopu naukowego. W 2014 roku przeprowadziła się do Olsztyna. Już w czasie pobytu w Bayreuth rozpoczęła starania, aby stworzyć na UWM ośrodek Magnetycznego Rezonansu Jądrowego.

W 2015 r. wydała drugą książkę naukową pt. „Understanding spin dynamics” w wydawnictwie Pan Stanford Publishing. Jest też ekspertem Narodowego Centrum Nauki.

Dr hab. Danuta Kruk jest mężatką. Mąż Robert również jest fizykiem i pracuje na Uniwersytecie w Karlsruhe w Niemczech. Mają troje dzieci: 2 córki (Sabina ur. w 1991, Karolina ur. w 1995) oraz syna Przemysława - ur. w 1993. Studiują w Niemczech. Prof. Kruk lubi pracować w nocy, jest amatorką  kawy, stale coś czyta. Ma nietypowe jak na fizyka hobby: wykonuje własnoręcznie ozdobne drobne przedmioty, np. doniczki, dzbanuszki, wieszaki, półeczki. Uwielbia słodycze i dobre wino, nie cierpi sprzątać.

Kapituła plebiscytu dr hab. Iwonę A. Ndiaye, prof. UWM uhonorowała głównie za jej działalność na rzecz promocji tematyki afrykańskiej. Prof. Iwona A. Ndiaye pracuje w Instytucie Słowiańszczyzny Wschodniej na Wydziale Humanistycznym UWM. Jest autorką licznych publikacji z zakresu kultury i literatury afrykańskiej. Pod jej redakcją ukazały się m.in. antologia kobiecej poezji afrykańskiej Je suis la femme oraz monografia zbiorowa Rola kobiet i organizacji kobiecych w wybranych państwach afrykańskich .

W 2015 r. została laureatką nagrody aFrykasy Fundacji Afryka Inaczej. Została do niej nominowana za afrykańską pasję i wieloletnią pracę naukową z zakresu afrykanistyki oraz propagowanie wiedzy o Afryce. Od ponad 10 lat wraz z dr. hab. Barą Ndiaye z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych organizuje Dni Afryki w Olsztynie oraz podejmuje działania w zakresie edukacji międzykulturowej. Za swoją działalność i pasję oboje byli wielokrotnie nagradzani.

Zainteresowania naukowe dr hab. Iwony Ndiaye dotyczą także literatury rosyjskiej i tłumaczeń z języka rosyjskiego. Prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami z tego zakresu. Należy m.in. do stowarzyszenia Borussia oraz innych organizacji propagujących kulturę. Opiekuje się studenckimi kołami naukowymi, działającymi przy Instytucie Neofilologii. Organizuje tandemy językowe polsko-rosyjskie oraz Dni Kultury Rosyjskiej na Wydziale Humanistycznym UWM.

W Złotej Dziesiątce znalazła się także Katarzyna Stocka - instruktorka tańca i choreografka z Olsztyna, która zatańczyła w tym roku na czele karnawałowego korowodu w Rio de Janeiro. Katarzyna Stocka przez wiele lat była członkinią i instruktorką uniwersyteckiego Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo .

Dziękując za wyróżnienie prof. Kruk zauważyła, że sukces w nauce jest często okupiony kosztem rodziny. Jej dzieci na skutek częstej zmiany jej pracy 11 razy zmieniały szkołę podstawową.

Także prof. Iwona A. Ndiaye podkreśliła, że sukces w pracy jest możliwy wtedy, gdy ma się silne wsparcie w rodzinie.

Lech Kryszałowicz