W lutym Dzień Języka Ojczystego obchodzili poloniści a w marcu (5.03.) swoje święto mają logopedzi. Wykładowcy z Katedry Języka Polskiego z Pracownią Logopedyczną na Wydziale Humanistycznym UWM i studenci logopedii zaprosili na VI Wydziałowe Obchody Europejskiego Dnia Logopedy.
- Tradycyjnie, zawsze zapraszamy dzieci z przedszkoli na warsztaty logopedyczne pod hasłem „Laboratorium logopedyczne’. Dzieci bawią się z naszymi studentami logopedii. Przedszkolakom bardzo się tu podoba. Zwiedzają nasz gabinet logopedyczny z budzącym ich zachwyt lustrem weneckim. Zawsze pytają, jak to działa. Odwiedzają nas też uczniowie szkól podstawowych i ponadpodstawowych – opowiada dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz, pomysłodawczyni i jedna z organizatorek wydziałowych obchodów dnia logopedy.
- Pierwsze obchody dnia logopedy były bardzo skromne, odbyły się tylko zajęcia otwarte z dykcji i emisji głosu prowadzone przez dr Magdalenę Zaorską. Ale już w następnych latach rozbudowałyśmy program. Zawsze mamy warsztaty dla przedszkolaków, występ studentów, rozstrzygnięcie konkursu i wykład – dodaje dr Osowicka-Kondratowicz.
W tym roku w „Laboratorium logopedycznym” uczestniczyły maluchy z przedszkola „Harmonijka” i z ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. K. Makuszyńskiego. Podczas zajęć oddechowych, fonacyjnych, artykulacyjnych uczyły się prawidłowego oddychania i wymowy głosek. Na zakończenie odebrały wykonane przez wykładowców i studentów specjalne dyplomy.
- A my otrzymujemy od nich pamiątki. Mamy już galerię takich pamiątek – dodaje dr Osowicka-Kondratowicz.
Studenci logopedii co roku także, oprócz warsztatów przygotowują dla najmłodszych gości przedstawienie teatralne. W tym roku dzieci obejrzały widowisko „Witajcie w naszej bajce” z wierszami Jana Brzechwy, przygotowane i zagrane przez studentów I roku.
Stałym punktem programu jest rozstrzygnięcie konkursu na najtrudniejszą lingwołamkę i skrętacz języka, czyli teksty z wyrazami sprawiającymi szczególną trudność w wymowie. Zabawa, pomyślana początkowo jako konkurs uczelniany, z czasem rozrosła się i od 4 lat jest konkursem ogólnopolskim, w którym szczególnie chętnie uczestniczą dziennikarze. W tym roku jury musiało wybrać spośród prawie 100 zgłoszonych tekstów i nie miało łatwego zadania.
- To nie ma być tylko spiętrzenie trudnych słów ale zrobienie z nich ciekawego, rytmicznego wiersza - wyjaśnia dr Osowicka-Kondratowicz.
W tym roku jury wydało następujący werdykt:
Kategoria skrętacz
I miejsce Ilona Walendziak oraz ex aequo Wiktoria Malinowska
II miejsce Karolina Dymitrowicz oraz ex aequo Katarzyna Nadolska
III miejsce Żaneta Kulawczyk
Kategoria lingwołamka
I miejsce Aleksander Golian
II miejsce Maja Łaszczych
III miejsce Marta Szelenbaum
Wykład „Ocena funkcji językowych w zabiegach kraniotomii z wybudzeniem” wygłosił dr Piotr Markiewicz, który na kierunku logopedia prowadzi przedmioty psychologiczne.
Warsztaty logopedyczne przygotowały dr Ewa Hrycyna i dr Agnieszka Żywanowska. Przedstawienie „Witajcie w naszej bajce” powstało pod okiem prof. Joanny Chłosty-Zielonki.– mówi dr Osowicka-Kondratowicz.
mah
Oto fragment jednego z nagrodzonych tekstów, autorstwa Ilony Walędziak z podyplomowych studiów logopedycznych z Gdańska:
Czyści Czeczen statek w Tczewie,
gdzie Mędrzechów, Strzepcz, Chełmszczonka –
nie wie.
Ciężką pracę wykonuje.
Szorstką szczotką ster szoruje.
Statek piszczy.
Wreszcie błyszczy w blasku słońca.