Czy masz „dobry plan”?

Michał Krysiński – student informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM, został wyróżnionym w międzynarodowym konkursie Nokii „Nokia Create" na najlepsza aplikację.

Wszystko zaczęło się od napisania aplikacji na Windows8 w sierpniu 2012. Ta aplikacja to „Dobry plan”, czyli plan lekcji dla uczniów i studentów, połączony z kalendarzem i przypomnieniami, dostępny na komputerach z Windows8 i telefonach z Windows Phone 7 i 8. Dane wprowadzone do jednego z urządzeń, mogą być synchronizowane z resztą urządzeń użytkownika: od telefonów, przez tablety i laptopy, aż po komputery PC. Aplikacja dostępna jest w 18 językach i plasuje się w czołówce aplikacji edukacyjnych. Obecnie liczba jej użytkowników na całym świecie przekroczyła ćwierć miliona.

Aplikacja Michała powoli zdobywała coraz większą popularność, więc postanowił zrobić również wersję na telefony z WindowsPhone.

- Ukończyłem ją na początku października 2013, tydzień po ogłoszeniu konkursu Nokii. Pasowała idealnie do jednej z kategorii: kategorii łączącej WindowsPhone i Windows8 więc zgłosiłem ją. Była to również szansa na jej promocję. Nie bez znaczenia był też fakt, że nazwy Nokia i Microsoft zna każdy człowiek na ziemi – wyjaśnia Michał.

Konkurs polegał na wyłonieniu najlepszych aplikacji mobilnych na telefony z WindowsPhone. W konkursie było 8 kategorii, a w każdej 1 główny zwycięzca i 4 lub 5 osób wyróżnionych, w kolejności alfabetycznej. Wśród kategorii były min. zdjęcia, muzyka, gry, moja aplikacja otrzymała wyróżnienie w kategorii "Cross-8". Polegała ona na jak najlepszym dopasowaniu aplikacji do odmiennej specyfiki obu systemów Microsoftu: małe ekrany telefonów sterowane dotykowo, większe ekrany tabletów, aż po duże ekrany komputerów sterowanych myszką i klawiaturą. Jaki był poziom trudności konkursu?
- Trudno powiedzieć. Z jednej strony, smartfony i aplikacje mobilne są najmłodszą dziedziną Informatyki, a ekosystem Microsoftu jest najmłodszy w tej najmłodszej dziedzinie, więc konkurencja nie jest jeszcze duża i rozbudowana. Z drugiej strony, jest to najszybciej rozwijająca się dziedzina IT, przyciągająca najlepszych informatyków świata, szczególne młode zdolne osoby. Cieszę się, że mogę być w pierwszej 40 najlepszych ludzi z tego grona –zapewnia Michał.

Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby osiągać podobne sukcesy?
- Pracowitość, szczęście i talent. Pracowitość, gdyż napisanie takiej aplikacji to kilkaset godzin pracy i przynajmniej drugie tyle na poprawienie i dopracowanie. Do tego dochodzi codzienne odpowiadanie na maile od użytkowników, zrozumienie potrzeb i próba ich spełnienia. Szczęście, gdyż trzeba trafić odpowiednim tematem aplikacji w odpowiedni czas i miejsce. Talent, aby to, co robisz było lepsze od twojej konkurencji – uważa student.

A jaki plan na przyszłość i marzenia ma Michał - twórca "Dobrego planu" ? Znalezienie pracy, w zawodzie, w Olsztynie.

- Chciałbym dożyć dnia, gdy Olsztyn i całe nasze województwo przestanie być ostatnie w Polsce pod względem bezrobocia i niskich zarobków. Obecnie dobry informatyk ma 2 wyjścia: albo wyprowadzić się do innego miasta, albo pogodzić się z 3-krotnie niższymi zarobkami niż w Warszawie, Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu - kończy Michał.

Magdalena Kołakowska, studentka