Czwórka z pomysłem na piątkę

Po raz 55. rozpoczęła się Kortowiada, czyli największe juwenalia w Polsce. Jak co roku poprzedził ją konkurs na wystrój akademików.

W tej pierwszej kortowiadowej konkurencją, w której rywalizowało aż 10 domów studenckich tematem przewodnim było hasło ,,Praca popłaca”. Jury oceniało w skali 0-10 wkład pracy, sprawną organizację pokazu, oryginalność pomysłu, a także ogólne wrażenie komisji oceniającej.

Po godzinie 14.30 rozpoczęło się oficjalna kontrola wystroju akademików. Już po pierwszej wizycie w domu studenta nr 11 sprawdzający doszli do wniosku, że poprzeczka została wysoko postawiona.

Powtarzającymi się elementami wystroju DS-ów była siłownia i urząd pracy. Jury miało jednak naprawdę w czym wybierać. Były szkoły, szpitale, firmy, schroniska, seriale, wehikuł czasu, kościoły, dyskoteki, a także piekło, czyściec i niebo. Pojawiły się również balony, a także miniserpentyny z bibuły. Studenci pokazywali nie tylko polską rzeczywistość, ale również kultury innych krajów. Przedstawiali ponadto ludzi zasłużonych dla całego świata, a także losy zwykłego człowieka.

Po ostatecznym podliczeniu punktów zwyciężył po raz kolejny akademik numer 4. Drugie miejsce (przy minimalnej różnicy punktów) przypadło „Bratniakowi” czyli domowi studenckiemu nr 11.Trzecie zaś zajął akademik nr 9.

- Akademik jest miejscem trudnym do dekorowania i urządzania przedstawień, bo są wąskie korytarze. Pomimo tego studenci zadbali nie tylko o odpowiednie oświetlenie, ale również o nagłośnienie - mówi Marianna Pietrzak z Fundacji Żak, administratora większości uniwersyteckich DS-ów.

W skład jury weszli: dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM, prorektor do spraw ekonomicznych i rozwoju , Marianna Pietrzak z Fundacji Żak, Magdalena Czaja z Rady Samorządu Studenckiego, dr Ewa Kokoszko z Akademickiego Centrum Kultury, Krzysztof Nawrocki przewodniczący Rada Osiedla Akademickiego, a także przedstawiciele mediów.

Akademiki, które zajęły trzy pierwsze otrzymały nie tylko upominki od sponsorów, ale i nagrody finansowe. Zwycięzcy otrzymują 3 tys. zł, za drugie miejsce 2 tys. zł, a za trzecie 1 tys. zł.

Również w środę 14 maja odbyło się bicie rekordu Polski w jednoczesnym tańczeniu zumby. Naszym studentom udało się go pobić. Zebrali 1655 osób, które przed Centrum Konferencyjnym jednocześnie zatańczyły zumbę. Tym samym przebili rekord z województwa śląskiego (926 osób).

Oto ranking wystroju akademików:
1. DS 4
2. DS 11
3. DS 9
4. DS 3
5. DS 119
6. DS 10
7. DS 6
8. DS 2
9. DS 8
10. DS 1


Ewa Aniela Jerzyło, studentka, Foto  Łukasz Michałowski. SAF  "Jamnik"

w kategorii