Choinka z kart katalogowych

Choinka z kart katalogowych
Świąteczne drzewko łączące w sobie ideę świąt i miłość do książek to już tradycja Biblioteki Uniwersyteckiej. W tym roku na pomysłowość uniwersyteckich bibliotekarzy znów można było liczyć.

Tuż przed mikołajkami w sercu Biblioteki - pod kopułą na I piętrze - zawieszona została „choinka katalogowa". Łamiąc standardowe podejście do bożonarodzeniowego drzewka pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie wykonali choinkę, która unosi się nad ziemią. Składa się ze 100 m drutu - co dało 21 obręczy - 150 m żyłki wędkarskiej, 1600 spinaczy, 1600 kart katalogowych i halogenu. Całość mierzy ok. 350 cm wysokości. Podświetlone od środka warstwy dają niezwykły, eteryczny efekt.

Tegoroczne drzewko nawiązuje bezpośrednio do poprzednich świątecznych konstrukcji. W grudniu 2011 roku ogromną popularność zyskała choinka z książek, zaś rok później wykonano choinkę z szuflad katalogowych. Unikatowość obu choinek podkreślał fakt, że były one pierwszymi tego typu choinkami w Polsce i drugimi na świecie. W tym roku choinka z kart katalogowych jest jedyną i pierwszą tego typu na świecie!

Bezpośrednią inspirację stanowiły wycofywane z obiegu karty katalogowe bibliotek głównych Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Wśród kart znaleźć można między innymi te pisane ręcznie oraz wystukane pierwszą elektryczną maszyną do pisania (lata 90. XX wieku). Wykonana w taki sposób choinka robi wrażenie.

Film z preprodukcji i montażu końcowego dostępny jest na kanale YouTube BU UWM.

Zapraszamy do Biblioteki Uniwersyteckiej UWM!

w kategorii