Chemia UWM w programie TVN

Piętnastego marca "dzień dobry" w stacji TVN powiedzieli dr inż. Agnieszka Bęś i dr inż. Kazimierz Warmiński z Katedry Chemii UWM. W popularnym programie porannym przekonywali, że chemia wcale nie musi być trudna, a na pewno jest ciekawa.

W listopadzie 2021 r. Katedrę Chemii na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM odwiedziła ekipa Dzień dobry TVN. W jakim celu?

Reporterzy stacji TVN przygotowywali program o popularyzacji nauki w sieci internetowej. Katedra Chemii UWM mocno postawiła na promocję w internecie. Jako pierwsza na UWM zaczęła się promować na TikToku - portalu szczególnie popularnym wśród dzieci i młodzieży. To właśnie tam dziennikarze TVN odkryli Katedrę Chemii.

Promocję na TikToku robią  dr inż. Agnieszka Bęś i dr inż. Kazimierz Warmiński i to oni reprezentowali katedrę przed ekipą telewizyjną.

- Nagranie trwało ok. 3 godzin. Składały się na nie nasze wypowiedzi przed kamerami oraz pokazy doświadczeń chemicznych, które wykonywaliśmy w naszych filmach na TikToku. Było to dosyć stresujące doświadczenie, bo kręcenie filmów to coś innego niż ćwiczenia ze studentami czy pokazy dla widzów. Uważamy jednak, że sprostaliśmy temu zadaniu - mówi dr Warmiński.

Nasi naukowcy w roli promotorów nauki sprawdzili się bardzo dobrze. Było kolorowo i wybuchowo. Pokazali np., że można wbić bananem w drewno gwóźdź. Oprócz nich w programie TVN pokazał jeszcze dwóch innych popularyzatorów nauki.

TikTok to chiński portal, na którym można zamieszczać filmy o długości do 1 minuty. Korzysta z niego już ponad 2 mld ludzi na całym świecie. Katedra Chemii na TikToku zadebiutowała w styczniu 2021 r. Do tej pory dr Bęś i dr Warmiński nakręcili kilkadziesiąt filmików pokazujących doświadczenia chemiczne. Miały one dotąd w sumie 2,25 mln wyświetleń. Otrzymały ponad 180,6 tys. polubień i mają 20,6 tys. fanów. Zob. https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/technologia/naukowcy-z-tiktoka-jakie-profile-warto-odwiedzic-5636426

Poza TikTokiem chemia promuje się także na Facebooku, YouTube i Instagramie.

lek

Fot. Dzień dobry TVN/ screen

 

Rozmowę z dr inż. Agnieszką Bęś i dr. inż. Kazimierzem Warmińskim można przeczytać  >>> tutaj.

w kategorii