Chemia na wyjeździe

Liceum Ogólnokształcące w Morągu współpracuje z Katedrą Chemii UWM. Młodzież bierze udział w wyjazdowych lekcjach chemii. Pod okiem nauczycieli akademickich uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu tego trudnego, ale fascynującego przedmiotu. To świetna powtórka przed maturą.

Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią 3 i 10 czerwca uczniowie klas drugich i trzecich LO w Morągu odwiedzili Katedrę Chemii na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa. W ten sposób wznowili trwająca od pięciu lat współpracę z UWM. W czasie tych wizyt młodzież pod okiem nauczycieli akademickich w kilka godzin wykonała doświadczenia przewidziane programem nauczania dla całego roku szkolnego.

- Badaliśmy właściwości różnych węglowodanów, alkoholi i innych związków chemicznych, czyli powtarzaliśmy to, co robiliśmy przez cały rok w trzeciej klasie, ale było tego więcej niż w szkole. W szkole mamy nowoczesną pracownię chemiczną, ale nie tak dużą, jak ta - mówi Radosław Maj z kl. III ap.

Radek zapewnia, że zajęcia były ciekawe i kształcące, ale na studiach raczej chemia nie będzie mu potrzebna, bo wybiera się na handel międzynarodowy.

Za to Karolina Wiśniewska z tej samej klasy chemią interesuje się szczególnie. Zajęcia na UWM bardzo sobie ceni.

- Dla mnie to powtórka i utrwalenie materiału. Zajęcia są ciekawe. Nie nudzę się. Chemia mi się przyda w przyszłości, bo zamierzam studiować medycynę, biotechnologię albo kosmetologię.

Dlaczego warto korzystać z wyjazdowych lekcji chemii na UWM, wyjaśnia Sławomir Bladowski, nauczyciel chemii z LO w Morągu.

- W każdej klasie jest kilkoro uczniów zainteresowanych chemią. Sam przedmiot, jak i egzamin maturalny są trudne, więc to dla młodzieży dodatkowy trening. Takie wyjazdy otwierają też przed nimi perspektywy. Zaobserwowałem, że wpływają pozytywnie na ogólny stan wiedzy tych, którzy się chemią nie interesują - zaznacza nauczyciel.

Wzorując się na Katedrze Chemii UWM, liceum organizuje wyjazdowe pokazy chemiczne dla dzieci w morąskich przedszkolach i podstawówkach. Procentuje to potem w naborze kandydatów do szkoły.

Spotkania z chemikami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stanowią jedną z form promocji kierunku. Jak się okazuje, jest to forma skuteczna.

- Co jakiś czas ktoś ze studentów mówi mi, że będąc uczniem był u nas na pokazie, więc podejrzewam, że te lekcje, chociaż wymagają od nas dodatkowego przygotowania się, zachęcają młodzież do studiowania na UWM – zauważa dr Jolanta Paprocka, prowadząca zajęcia.

Katedra Chemii współpracuje nie tylko z liceum w Morągu, ale także ze szkołami w Olsztynie, Piszu oraz z liceami spod Płocka.

lek