Brązowy medal żeglarzy AZS UWM

Załoga AZS UWM Olsztyn zdobyła brązowy medal na prestiżowych regatach w Kilonii. Byli jedynymi Polakami, którzy zajęli miejsce w strefie medalowej.

Dużym sukcesem naszych żeglarzy zakończyły się jedne z największych regat żeglarskich sezonu Kieler Woche w Kilonii (21-25 czerwca). Załoga AZS UWM klasy 49er Tomasz Januszewski - sternik (student geodezji na UWM) i Jacek Nowak zajęła w tych prestiżowych zawodach 3. miejsce. Byli jedynymi Polakami, którzy zajęli miejsce w strefie medalowej. Klasa 49er jest to klasa olimpijska w tym cenniejszy jest występ naszych zawodników.

Tomasz Januszewski i Jacek Nowak od wielu lat są czołowymi zawodnikami w tej klasie w Polsce. Rywalizowali o kwalifikację olimpijską Londyn 2012, ale przegrali rywalizację z Łukaszem Przybytkiem z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk). Głównym celem naszych zawodników jest zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskich w 2016 roku Rio de Janeiro.

Nasi zawodnicy rozpoczęli rywalizację na Kieler Woche atomowym uderzeniem wygrywając dwa pierwsze wyścigi. Potem było już bardziej w kratkę, ale ciągle z przodu stawki, co ostatecznie dało im 3. lokatę. W tej samej klasie nieco gorzej wiodło się pozostałym załogom. Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli 30. pozycję, a Przemysław Filipowicz z Jackiem Piaseckim (YKP Gdynia/SKŻ Sopot) 37. Rywalizację w tej klasie wygrali Niemcy - Erik Heil i Thomas Ploessel przed Brytyjczykami Davidem Evansem i Edem Powysem.

Kieler Woche (Tydzień kiloński) to jedna z większych imprez żeglarskich na świecie. Gromadzi obecnie około 5000 żeglarzy startujących na łodziach klas olimpijskich, międzynarodowych, narodowych oraz na jachtach morskich – łącznie prawie w 30 klasach. Wraz z regatami odbywają się festyny, koncerty oraz parady jachtów i żaglowców.

mr

w kategorii