Biblioteka Uniwersytecka UWM zaprezentowała choinkę z komputerów

Choinka z komputerów w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM
Bibliotekarze z UWM po raz kolejny dali wyraz swojej kreatywności. Tradycji stało się zadość i w bibliotece stanęła niezwykła świąteczna ozdoba. Od 6 grudnia odwiedzający mogą oglądać choinkę ze... starych komputerów przeznaczonych do recyklingu.

Choinka rodem z przyszłości

Tegoroczna konstrukcja składa się z około 200 komputerów stacjonarnych ułożonych w 15 warstwach i mierzy ponad 3 metry. Futurystyczna konstrukcja wykorzystuje minimalistyczną estetykę obudowy komputerowej w kolorach srebra i czerni oraz kolorowe oznakowania portów, które uatrakcyjniają wygląd. Na czubku umieszczone zostały monitory, które wyświetlają wirujące logo uniwersytetu. 

- Inspiracją tegorocznej konstrukcji były zmiany zachodzące w przyzwyczajeniach użytkowników oraz realiach pracy bibliotekarzy - tłumaczą bibliotekarze z UWM. - Rozwój urządzeń mobilnych oraz nowoczesny, chmurowy system biblioteczny, w którym pracuje biblioteka, powodują mniejsze zapotrzebowania na stacjonarne komputery. Tak jak kiedyś w przestrzeniach biblioteki obecnych było około 300 komputerów, tak teraz praktycznie każdy odwiedzający bibliotekę ma możliwość dostępu do internetu z własnego komputera lub telefonu. Dlatego też niepotrzebne i niedziałające już komputery, liczące po kilkanaście lat, składają się na tegoroczną choinkę. Dzięki temu mają możliwość jeszcze raz przysłużyć się użytkownikom oraz środowisku akademickiemu. Jak co roku planując i tworząc bożonarodzeniowe drzewko wspieramy ideę recyklingu oraz dbania o środowisko.

 

Biblioteka UWM tworzy swoją tradycję

Konstrukcje świąteczne Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie to już bożonarodzeniowa tradycja. Rozpoczęta w  grudniu 2011 roku choinką z książek (pierwszą tego typu w Polsce, a drugą na świecie). W kolejnych latach tradycja podsycana oczekiwaniami wobec kolejnych projektów na stałe wpisała się w kalendarz bibliotecznych wydarzeń. Następne drzewka również nie odstawały w oryginalności i popularności: z szuflad katalogowych, ze starych kart katalogowych czy eteryczna z książeczek origami oraz ażurowy recykling publikacji UWM z okazji jego 20-lecia. Zdarzały się już również choinki, podobnie jak obecna, nawiązujące do rozwoju technologicznego i narzędzi komunikacji. Wykonane były z płyt CD i dyskietek. Ostatnia, zbudowana z butelek plastikowych, wspierała apel uniwersytecki dbałości o środowisko.

Informacje o wyjątkowych drzewkach powstających w grudniu w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie dotarły już w różne części świata. Dzięki pierwszej choince książek o brązowo-złotej obwolucie wypromowano ideę ale też zyskano naśladowców w Polsce i na świecie. Na życzenie Ministerstwa Nauki została odtworzona w 2012 roku i uświetniła hol państwowej instytucji. Z kolei choinka z szuflad katalogowych została pozytywnie odebrana np. przez bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie. Choinka z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik „The Guardian” i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań.

Zapraszamy do odwiedzin oraz śledzenia profilu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM na Facebooku i Instagramie!

Źródło: Biblioteka Uniwersytecka UWM

Więcej o choince opowiedział Maciej Rynarzewski z Sekcji Promocji. Nagrania można posłuchać na >>> stronie Radia UWM FM