Prof. Bernadetta Darska w jury Nagrody Wielkiego Kalibru

dr hab. B. Darska
Literaturoznawczyni, krytyczka literacka i influencerka książkowa prof. Bernadetta Darska z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej znalazła się w jury Nagrody Wielkiego Kalibru. Teraz przed nią lektura 147 zgłoszonych do konkursu powieści kryminalnych i sensacyjnych.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 roku. Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" oraz Instytut Książki honorują w ten sposób najlepszy polskojęzyczny kryminał lub powieść sensacyjną minionego roku. W tym roku najlepszy polski kryminał wybierze m.in. dr hab. Bernadetta Darska, prof. UWM, literaturoznawczyni i jedna z najbardziej znanych polskich influencerek książkowych, wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM.

Razem z nią w jury zasiądą: prof. Małgorzata Omilanowska (Uniwersytet Gdański, przewodnicząca), prof. Anna Gemra (Uniwersytet Wrocławski), dr Anna Marchewka (Uniwersytet Jagielloński), Piotr Kofta, pisarz i Grzegorz Sowula, krytyk literacki, dziennikarz.

Zanim jednak jurorzy ogłoszą werdykt, przed nimi lektura 147 kandydujących do nagrody powieści kryminalnych i sensacyjnych. Do mieszkania prof. Darskiej książki dowiózł specjalny kurier. Jak w słynnym kryminale, dzwonił do drzwi 3 razy, ponieważ musiał dostarczyć aż 3 paczki z książkami. Spośród zgłoszonych do konkursu książek jurorzy muszą wybrać 7 nominowanych. Ich lista zostanie ogłoszona 5 maja.

Nagroda Wielkiego Kalibru wręczana jest podczas gali wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który w tym roku odbędzie się w dniach 26-30 maja.

Przyznawane są również Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru. Laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2020 został Jędrzej Pasierski za powieść Roztopy.

Prof. Darska była również jednym z jurorów XXIV edycji konkursu Grand Press magazynu „Press” oraz Fundacji Grand Press. Jury, w którym uczestniczyła, wybrało najlepszą książkę reporterską 2020 roku.

mah
na zdj. : książki zgłoszone do konkursu Nagroda Wielkiego Kalibru