Bernadetta Darska i jej „Berlinowanie”

Bernadetta Darska
"Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta" – tak brzmi tytuł najnowszej książki dr hab. Bernadetty Darskiej, prof. UWM. Tym razem literaturoznawczyni i krytyczka literacka z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zabiera nas do Berlina.

Berlinowanie jest bez wątpienia novum w dorobku książkowym prof. Darskiej. Autorka po raz pierwszy decyduje się na eseistyczną opowieść o miejscu, przestrzeni oraz pamięci, poszerzoną o wątki autobiograficzne. Za pomocą celowo nieuporządkowanych zapisków, które mają odzwierciedlać rytm miejskich wędrówek, zabiera nas do Berlina.

- To jest opowieść o doświadczaniu miasta. To doświadczanie w pewnym sensie samo do mnie przyszło. Przyszło z tego miejsca, czyli z Berlina. W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że moja relacja z Berlinem jest na tyle ważna i w jakimś sensie kształtująca mnie, że zaczęłam się temu poddawać i jednocześnie bardzo świadomie się przyglądać – mówi prof. Bernadetta Darska w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi”.

W centrum rozważań Berlinowania znajduje się Mur Berliński. Prof. Darska prowadzi namysł nad pamięcią o nim, zadając inspirujące i niebanalne pytania o to, co działo się i dzieje wokół symbolu zimnej wojny zarówno na gruncie pamięci zbiorowej, jak i indywidualnej.

- Na początku Berlin nie był dla mnie miastem, do którego podchodziłam z zachwytem, czy takiego, które sprawiało, że chciałabym coś o nim napisać. Jednak w trakcie moich kolejnych podróży do Berlina odkryłam, że między mną a tym miastem dzieje się coś dziwnego. Kiedy zaczęłam pytać samą siebie, co się stało, to zrozumiałam, że ważnym punktem odniesienia było dla mnie odwiedzanie różnych miejsc związanych z upamiętnieniem Muru Berlińskiego. Jest to dla mnie jedno z najważniejszych doświadczeń, które przeżyłam, a właściwie nadal przeżywam, bo moje „berlinowanie” jest w pewnym sensie opowieścią niedokończoną – wyjaśnia prof. Darska.

Książka Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta jest dziesiątą w dorobku prof. Bernadetty Darskiej. Ponadto jest ona autorką następujących tytułów: Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej (2006), Czas Fem. Przewodnik po prasie feministycznej i tematach kobiecych w czasopismach kulturalnych po 1989 roku (2008), Głosy kobiet. Prasa feministyczna po roku 1989 wobec tożsamości i dyskursu (2009), Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych (tom 1 i 2, 2011), To nas pociąga! O serialowych antybohaterach (2012), Pamięć codzienności, codzienność pamiętania. Szkice o reportażu polskim XXI wieku (2014), Maski zła. (Nie)etyczność postaw i zachowań jako temat współczesnego reportażu polskiego (2016), Młodzi i fakty. Notatki i reportażach roczników osiemdziesiątych (2017).

 Marta Wiśniewska

Obszernego wywiadu z prof. Bernadettą Darską będzie można posłuchać w Kortowskiej Audycji Literackiej w Radiu UWM FM w niedzielę 2 października o godz. 16:00. Zapraszamy!

fot. archiwum Bernadetty Darskiej