Badacz historii Warmii i Mazur nagrodzony

Zmień rozmiar tekstu

prof. Stanisław Achremczyk z nagrodą
Tegoroczna Nagroda im. biskupa I. Krasickiego trafiła do prof. Stanisława Achremczyka z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM. Pamiątkowy medal profesor odebrał 10 maja w Sali Kopernikańskiej na zamku.

Kapituła Nagrody im. bp. Ignacego Krasickiego wybrała laureata już po raz 29. W tym roku został nim prof. Stanisław Achremczyk, historyk, pisarz, publicysta, badacz dziejów Warmii i Mazur, od prawie 40 lat związany z naszym regionem. Profesor ma w dorobku prawie 560 publikacji, wiele o charakterze podręcznikowym. Jego ostatnią książką, wydaną w ubiegłym roku jest monografia „Ignacy Krasicki, nie tylko literat”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 10 maja w Sali Kopernikańskiej na olsztyńskim zamku w obecności przedstawicieli władz miasta i województwa. Władze Uniwersytetu reprezentował prof. Mirosław Gornowicz, prorektor ds. ekonomicznych  i rozwoju. Laudację wygłosiła prof. Krystyna Stasiewicz.

Jak uzasadnia kapituła nagrody w werdykcie, prof. Stanisław Achremczyk został uhonorowany za wieloletnią pracę naukową oraz popularyzację dziejów Warmii i Mazur, za wyjątkowy dar ożywiania historii. W obszarze badan naukowych profesora postać biskupa Ignacego Krasickiego zajmuje poczesne miejsce.

- Z tą postacią jestem naukowo związany od czasu pracy nad doktoratem, potem nad habilitacją, poprzez artykuły, publikacje aż do obecnej książki. Cieszę się, że książka się udała, to że się sprzedaje, najlepiej o tym świadczy. Ten medal jest wyjątkowy, bo sumuje życie. Zastanawiałem się, jakim człowiekiem był Krasicki, jakie dylematy przeżywał, dlaczego został mianowany. Historyk musi stawiać problemy, czasem trudne - mówił prof. S. Achremczyk.

Przyznanie nagrody prof. S. Achremczykowi nabrało charakteru symbolicznego. W tym roku bowiem, 12 maja, minęło 250 lat od uroczystego wjazdu Ignacego Krasickiego na Warmię i objęcia przez niego godności biskupa warmińskiego wraz z tytułem książęcym.

Profesor Stanisław Achremczyk jest kolejną osobą związaną z Uniwersytetem uhonorowaną nagrodą im. bp. I. Krasickiego. W ubiegłym roku w gronie laureatów znalazł się prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki, muzyk, dyrygent.

Nagroda jest przyznawana od 1989 roku za znaczące dzieło lub całokształt działań twórczych i artystycznych osobom związanym z Warmią i Mazurami Na pamiątkowym medalu wręczanym laureatom widnieje dewiza „Godzien kraju kochania”.

mah