Awangardowa wystawa w galerii w Rektoracie

jedna z prac w galerii w Rektoracie
W galerii w Rektoracie nowa wystawa. Swoje prace prezentują studenci z pracowni rysunku kreacyjnego prof. Renaty Zimnickiej-Prabuckiej.

Minigaleria na I piętrze w Rektoracie UWM funkcjonuje od 2019 r., prezentując najciekawsze prace studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych UWM. Od 29 października można tu oglądać obrazy i rysunki studentów z pracowni rysunku kreacyjnego. Ekspozycja nosi tytuł „Jedność w wielości”.

- To niezwykle interesująca wystawa, tym razem szczególna, bo nietematyczna, a prezentująca pracownię rysunku kreacyjnego. Moim zdaniem to jeden najciekawszych przedmiotów spośród tych bazowych nauczanych na Wydziale Sztuki i widząc rezultaty tych eksperymentów i prac stwierdziłem, że to bardzo interesująca propozycja do tej galerii – mówi kurator galerii dr hab. Antoni Grzybek, prof. UWM, z Instytutu Sztuk Pięknych UWM.

W galerii prezentuje swoje prace grupa studentów I r. st. magisterskich. Od 2 lat pracownię rysunku kreacyjnego prowadzi dr hab. Renata Zimnicka-Prabucka, prof. UWM. To przedmiot obowiązkowy dla studentów II st. studiów. W galerii w Rektoracie po raz pierwszy można oglądać prace z tej pracowni. Dominującą tematyką wystawy jest portret kobiecy.

- Rysunek kreacyjny to przedmiot świeży, niedawno wprowadzony. Nie jest odzwierciedleniem rzeczywistości, ale próbą poszerzenia wyobraźni. Wykorzystuje twórcze przekształcenia motywu. Staramy się przekształcić model, w twórczy sposób pokazać jego różne warianty. Tradycyjny rysunek natomiast odwzorowuje model mniej lub bardziej. A tu jest myślenie bardziej  konceptualne – wyjaśnia prof. Zimnicka-Prabucka.

- Kiedy z prof. Zimnicką-Prabucką wybieraliśmy prace na wystawę, zobaczyłem, że to są przeróżne rzeczy i każdy znajdzie coś dla siebie. Rysunek kreacyjny to bardzo szerokie pojęcie, więc są tu rzeczy, które nawet bardziej są malarstwem niż rysunkiem. Bardzo różna tematyka i stylistyka oraz technika wykonania. I to jest ciekawe – podkreśla prof. Grzybek.

Jak wystawa została przyjęta przez pracowników Rektoratu?

- Już w trakcie zawieszania prac miałem bardzo pozytywne informacje, także od od władz uczelni, że wystawa rozświetli nam ten trudny czas. Panie z Rektoratu dyskutowały, które prace pasowałyby do wnętrz ich mieszkań, utożsamiały się z niektórymi portretami. To było i zabawne, i urocze – komentuje prof. Grzybek.

Wystawę można oglądać do końca stycznia 2021 r.

mah

w kategorii