Artystyczna Rezerwa Twórcza pokazała prace

Zmień rozmiar tekstu

wernisaż Artystycznej Rezerwy Twórczej
Już po raz siódmy artyści amatorzy związani z UWM zorganizowali wystawę, na której zaprezentowali swój dorobek artystyczny.

Wystawa zorganizowana z okazji Święta Edukacji Narodowej po raz kolejny połączyła artystów nieprofesjonalnych związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. 13 października pracownicy, emerytowani pracownicy oraz absolwenci UWM prezentowali w Bibliotece Uniwersyteckiej obrazy olejne, akwarele, rysunek, grafikę, malowanie na szkle, rzeźbę, ceramikę, haft, tkactwo, ikony itp.

Grupa A*R*T powstała w 2011 r . W Kortowie przez ten czas swoje prace wystawiło łącznie około 62 pracowników UWM.

- Pierwsze wystawy były dość nieśmiałe, a teraz widać już rozmach. Nasi członkowie się rozwijają. Widzę coraz większą samodzielność zarówno w zakresie malarstwa, jak i w innych formach. Mamy tutaj także rękodzieło, fotografikę, ceramikę i wiele innych. W tym roku prezentuję m.in. mikrorzeźbę z bursztynu, płaskorzeźbę z motywem łańcucha i śrub, a także malarstwo. Po raz pierwszy pokazałem zamek olsztyński nocą - mówi prof. Antoni Jarczyk z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, przewodniczący Grupy A*R*T.

Ewa Bednarska od wielu lat jest związana z UWM. Jest absolwentką ochrony wód i rybactwa śródlądowego byłej ART. Przez 20 lat była pracownikiem wydziału, a obecnie pracuje w Bibliotece Uniwersyteckiej. W wolnych chwilach haftuje.

- W poprzednich latach pokazywałam motywy kwiatowe i zwierzęce. W tym roku pomyślałam o czymś skromniejszym. Wyszywałam moje obrazki tylko dwiema nitkami - kolorem szarym i czerwonym. Te motywy otrzymałam od kolegi. Pochodzą ze starych książek francuskich i wydawały mi się bardzo ciekawe - wyjaśnia Ewa Bednarska.

O malarstwie całe życie myślała Teresa Kosman, emerytowany nauczyciel akademicki z Wydziału Nauk Społecznych. Swoje marzenie zaczęła realizować dopiero po przejściu na emeryturę. Próbowała wielu technik i motywów, ale najbardziej fascynuje ją malowanie portretów.

- Być może wiąże się to z moim wykształceniem, ponieważ odkrywanie ludzkiej natury i osobowości jest bardzo fascynujące. Odnalazłam tę sposobność właśnie w malowaniu portretów. Ostatnio malowałam moje przyjaciółki, które z sympatią przyjęły moje prace - podkreśla Teresa Kosman.

Po raz pierwszy udział w wernisażu wziął Jerzy Romańczuk, absolwent Wydziału Zootechnicznego ART. Po skończeniu studiów podjął pracę jako projektant i przygotowuje projekty dla przemysłu rolno-spożywczego. W wolnych chwilach aby - jak sam mówi - odreagować, zajmuje się malarstwem.

- To są prace, które powstały na przełomie XX i XXI w. Miałem kilka wystaw indywidualnych, a to moja pierwsza wystawa zbiorowa. Jestem bardzo szczęśliwy, że zostałem zaproszony przez organizatorów. Maluję techniką olejną, małe formaty. Czas wykonania obrazu zależy m.in. od nastroju - dodaje Jerzy Romańczuk.

Prorektor UWM Grzegorz Białuński towarzyszy artystom nieprofesjonalnym niemal na każdej wystawie.

- Z wielką przyjemnością tutaj przychodzę i podziwiam wszystkie prace. Niestety w sobie takich talentów jeszcze nie odkryłem, ale rozmawiałem z kuratorem wystawy - prof. Stanisławem Czachorowskim - który powiedział, że nigdy nie jest za późno. Być może w kolejnych latach odkryję w sobie jakiś talent artystyczny - żartuje prof. Grzegorz Białuński.

Od pierwszej wystawy myślą przewodnią jest prezentacja dorobku artystycznego – pracowników oraz emerytów UWM. Do 2017 r. członkowie grupy zorganizowali 10 wystaw w galeriach wystawienniczych Biblioteki Uniwersyteckiej, w klubie Baccalarium, w Starej Kotłowni oraz w holu Olsztyńskiego Planetarium. W ich gronie są osoby młode, ale też takie o bardzo długim stażu artystycznym. Wielu członków organizuje wystawy na terenie lub poza Olsztynem. W zależności od pasji , powstały podzespoły, m.in. A*R*T Ikony i A*R*T Foto. Od 2015 r. działa także A*R*T Poetica. Wielu artystów amatorów uprawia poezję, dzieląc się swoimi uczuciami i emocjami. Swój dorobek z wystaw prezentują w wydawanych każdego roku albumach, w których umieszczane są krótkie notki o autorze i o aktualnych dokonaniach artystycznych oraz fotografie wybranych najważniejszych prac.

Wystawa organizowana jest pod egidą Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz ZNP i potrwa do 20 grudnia. Patronat nad wystawą objął rektor UWM prof. Ryszard Górecki.

Sylwia Zadworna

fot. Elżbieta Stawska, Natalia Machałek