Artykuł olsztyńskich naukowców najlepszy

Amerykańskie stowarzyszenie naukowe Poultry Science Association zadecydowało, że z okazji Święta Dziękczynienia (28.11. 2013r.) będzie promować artykuł naukowy polskich uczonych.

Jego autorami są olsztyńscy naukowcy. Publikacja pt. „Gastrointestinal morphology and function in turkeys fed diets diluted with whole grain wheat” (Morfologia i funkcja przewodu pokarmowego indyków karmionych dietą rozcieńczoną z pełnego ziarna pszenicy) jest efektem projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, a realizowanego w Katedrze Drobiarstwa UWM. Jego kierownikiem jest prof. Jan Jankowski, kierownik katedry (na zdj.) . Opracował ją zespół reprezentujący trzy jednostki naukowe: olsztyński Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN - prof. Zenon Zduńczyk i prof. Jerzy Juśkiewicz, Katedra Drobiarstwa UWM - prof. Jan Jankowski, prof. Dariusz Mikulski i dr Ewelina Sosnowska i Katedra Histologii i Embriologii UWM - prof. Barbara Przybylska-Gornowicz.

 

Publikacja ukazała się w lipcu w czasopiśmie Poultry Science, najbardziej prestiżowym czasopiśmie z zakresu drobiarstwa. Dwustronicowa informacja o publikacji, poza promocją w amerykańskich mediach, została umieszczona na stronie internetowej PSA (http://www.poultryscience.org/index.asp?autotry=true&ULnotkn=true) jak również ukazała się w czasopiśmie popularno - naukowym World Poultry.

- Poultry Science Association to amerykańska organizacja z ponad 100 letnią historią, organizator cyklicznych konferencji naukowych, wydawca najbardziej prestiżowych czasopism z zakresu drobiarstwa. Co roku w listopadzie PSA wybiera najciekawszą publikację naukową dotyczącą indyków, aby promować ją w okresie Święta Dziękczynienia. Dr Stephen E. Koenig dyrektor wykonawczy tej organizacji, przed kilkoma dniami przysłał do nas maila, w którym poinformował nas, że w tym roku będzie to nasz artykuł. Było to dla nas nie lada zaskoczenie, ale bardzo miłe i powód do satysfakcji - mówi prof. Jan Jankowski, kierownik Katedry Drobiarstwa.

Prawdopodobniej jest to pierwsza publikacja polskiego zespołu autorskiego rozpowszechniana w Stanach Zjednoczonych z okazji Święta Dziękczynienia.

lek

Święto Dziękczynienia jest obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, jako pamiątka pierwszego dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621 r. Świętem narodowym ogłosił je w 1863 r. prezydent Abraham Lincoln.

w kategorii