Wybory odbyły się 25 lipca podczas Jubileuszowego XXV Światowego Kongresu IPSA w Brisbane w Australii. Wybór ten jest sukcesem i docenieniem polskiej politologii i jej wkładu w rozwój tej dyscypliny na arenie międzynarodowej – zarówno w aspekcie naukowym, jak i organizacyjnym. Ponadto prof. A. Żukowski został ponownie wybrany członkiem zarządu Komitetu Badawczego 21 IPSA „Political Socialization and Education”.
Prof. A. Żukowski był oficjalnym delegatem na Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i uczestniczył w obradach ogólnych Rady IPSA, prezesów komitetów krajowych IPSA oraz w wyborach Prezydenta i członków Komitetu Wykonawczego IPSA.
Podczas kongresu w panelu „Political Socialization and Civic Participation in the Context of Social Movements and Globalization Processes” (RC21.06) wygłosił referat “Citizen’s Right to Vote – Contemporary Tendencies in Global World”. Przewodniczył także panelowi “Political Socialization, Citizenship and Globalization Processes” (RC21.08).
Po kongresie wziął udział w pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Komitetu Wykonawczego IPSA. Gdzie m.in. został wybrany do dwóch komitetów: Wolności Akademickiej (Academic Freedom) oraz Uczestnictwa i członkostwa (Participation and membership).
Wybranie do Komitetu Wykonawczego skutkowało też zaproszeniem go do Rady Naukowej czasopisma naukowego „International Political Science Abstracts. Czasopismo to wychodzi od 1951 roku, a wydawane jest przez prestiżowe wydawnictwo naukowe SAGE. Poza tym został zaproszony do Rady Redakcyjnej periodyku naukowego „World Political Science” wydawanego przez równie prestiżowe wydawnictwo De Gruyter.
Udział w Światowym Kongresie IPSA poprzedzony został wizytami na uniwersytetach w Melbourne (School of Social and Political Sciences, Centre for Vocational and Educational Policy) i Sydney (Department of Government and International Relations oraz Centre for International Security Studies) w celu nawiązania współpracy naukowej i edukacyjnej.
IPSA, powstała w 1949 roku, jest jedynym światowym towarzystwem naukowym skupiającym politologów, a instytucjonalnie członkami są krajowe towarzystwa nauk politycznych. Światowy Kongres IPSA w Brisbane zgromadził blisko 2 400 politologów z całego świata. Temat wiodący Kongresu brzmiał: Borders and Margins (Granice i skrajności) w polityce.
Nowym prezydentem IPSA została prof. Marianne Kneuer z Niemiec.
az
na zdj. nowo wybrany Komitet Wykonawczy IPSA, w pierwszym rzędzie w środku – ustępujący Prezydent IPSA prof. Ilter Turan, obok nowo wybrana Prezydent IPSA prof. Marianne Kneuer.