Arkadiusz Zakrzewski odebrał Diamentowy Grant

Mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski odebra wyróżnienie z rąk Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski, doktorant z Katedry Mikrobiologii Przemysłowej i Żywności (WNoŻ) odebrał Diamentowy Grant z rąk Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uroczyste wręczenie Diamentowych Grantów odbyło się w sali wystawowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego7 listopada.

Mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski jest pierwszym studentem w historii UWM, który zdobył tą prestiżową nagrodę. Projekt Arkadiusza Zakrzewskiego: „Warunki stresowe podczas otrzymywania produktów sous-vide i ceviche z ryb i krewetek a możliwość przeżycia oraz odpowiedź komórkowa bakterii wieloopornych", jest realizowany w zespole dr hab. inż. Anny Zadernowskiej i dr inż. Wiolety Chajęckiej-Wierzchowskiej.

Celem naukowym projektu jest określenie częstości występowania antybiotykoopornych szczepów z rodziny Enterobacteriaceae, rodzaju Listeria oraz Enterococcus w surowych rybach i krewetkach dostępnych na rynku Polskim. Ponadto celem będzie również określenie wpływu stresu środowiskowego podczas obróbki sous-vide i ceviche na komórki bakterii opornych na antybiotyki. Określona zostanie zdolność tworzenia form VBNC (ang. viable but not culturable) oraz ekspresja genów w wyniku działania czynników stresowych co jest bardzo istotne z uwagi na dane które wskazują, że posiadanie skuteczniejszych mechanizmów odpowiedzi na stres może wiązać się ze zmianami w antybiotykooporności niektórych szczepów.

az, opr. syla