Amazonia to życie

Ekwador to pierwszy kraj na świecie, który uznaje w swojej konstytucji prawa natury. Mówił o tym J.E. Fabian Valdivieso Eguiguren, ambasador Republiki Ekwadoru w Polsce podczas wykładu otwartego.

Wizyta ambasadora Republiki Ekwadoru odbyła się 13 listopada. Oprócz spotkań z władzami Uniwersytetu ambasador wygłosił wykład pt. „Prawa natury w Konstytucji Republiki Ekwadoru”.

Ekwador to państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym. W skład Ekwadoru wchodzą Wyspy Galapagos, które są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

- Ekwador jest jednym z 17 krajów świata cechujących się ogromną różnorodnością. Tworzą go 4 różne światy: Amazonia, Andy, wybrzeże i Wyspy Galapagos - referował ambasador.

Naturalną szatę roślinną tego kraju stanowią lasy. W dorzeczu Amazonki są to wilgotne lasy równikowe, w Andach wiecznie zielone lasy liściaste, na wybrzeżu lasy suche. Gospodarka kraju opiera się na rolnictwie i wydobyciu ropy naftowej.

- Ekwador jest jednym z największych w świecie producentów i eksporterów bananów. 4 na 5 bananów znajdujących się w Polsce to banany z Ekwadoru. Uprawia się tu i eksportuje również kawę i kakao - mówił ambasador.

Obecna konstytucja Ekwadoru została przyjęta w 2008 r. i jest 20. konstytucją tego państwa.

- W konstytucji znajduje się odniesienie do wyjątkowości i różnorodności kraju - wyjaśnia ambasador. - Jest bardzo długa. Wynika to z umieszczenia w niej wszystkich praw. Znajduje się w niej długa lista praw, które mają zapewnić buen vivir. W tłumaczeniu na język polski oznacza to dobre życie. Jest to jednak coś więcej. Chodzi tu o jakość życia połączoną z naturą i przyrodą. Ekwador jest pierwszym krajem na świecie, który uznaje w swojej konstytucji prawa natury – dodał ambasador.

Kraje andyjskie kultywują tradycję życia w harmonii z naturą. Już 10 tys. lat temu ludzie pierwotni tych terenów nauczyli się żyć w zgodzie z naturą. Ich życie zależne było od cykli naturalnych przyrody.

- W języku autochtonów natura nazywana była Pachamama, czyli Matka Ziemia. Naturę uznawali za istotę żywą. Przeniesiono to do konstytucji, aby natura stała się podmiotem. Natura to istnienie, które nie może samo walczyć o respektowanie praw - tłumaczył ambasador.

Zatem jak można spełniać prawa natury, jeśli ona sama nie mogą się o nie upomnieć?

- Znam trochę prawo polskie i wiem, że w Polsce też można znaleźć podobne prawa, chociażby prawo do życia. Zarodek nie może upomnieć się o respektowanie swoich praw, ale ma prawo do życia. Ktoś musi egzekwować to prawo w jego imieniu. Kto? Społeczeństwo - wyjaśniał ambasador.

Do czego służy prawo natury? Zatrzymanie i złagodzenie szkód środowiskowych to obowiązek ludzkości. Co złego może stać się naturze? Bardzo wiele. Za przykład J.E. Fabian Valdivieso Eguiguren wskazał nieodpowiednie działania firmy Texaco, która przyczyniła się do ogromnych zniszczeń i degradacji środowiska naturalnego w ekwadorskiej części Amazonii podczas wydobycia ropy w prowincji Sucumbios w latach 1967 – 1990. Chevron - amerykańska, międzynarodowa korporacja branży energetycznej - jako następca prawny Texaco w lutym 2011 roku została uznana przez ekwadorski sąd za winnego.

- Ponad 80 tys. ton odpadów zostało wchłoniętych przez ziemie Amazonii – mówił ambasador. - Sąd nałożył na koncern karę w wysokości 9,5 mld dolarów. Mimo wyroku i ewidentnych dowodów świadczących na niekorzyść koncernu, odszkodowanie nie zostało wypłacone. Kara wzrosła do 19 mld dolarów. Co ciekawe Chevron zaskarżył… Ekwador - dodał ambasador.

Powstała grupa przyjaciół na rzecz wsparcia Amazonii - „Amazonia to życie”. Ambasador zachęcał do wstąpienia w jej szeregi. Tłumaczył, że nie chodzi tu o protesty, ale o to, aby informować społeczeństwo jak się sprawa rozwija.

Studenci z zaciekawieniem wysłuchali wykładu. Pytali między innymi jak wygląda polityka energetyczna w Ekwadorze i jak się ma do przestrzegania praw natury, a także czy ktoś został pociągnięty do odpowiedzialności za degradację środowiska w Amazonii.

syla

w kategorii