Aleksandra Siwiecka na czele samorządu studenckiego UWM

Fot. Wojtek Fabiszewski
Piotr Wałejko zakończył swoją kadencję w funkcji przewodniczącego Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego. Jego miejsce zajmuje Aleksandra Siwiecka, studentka Wydziału Biologii i Biotechnologii.

W poniedziałkowy wieczór (14 listopada) odbyły się wybory do Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego. Aleksandra Siwiecka, jedyna kandydatka na funkcję przewodniczącej, zyskała niemal jednogłośne poparcie. – To duży kredyt zaufania i duże zobowiązanie – przyznał profesor Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich. I podkreślił, że nie ma wątpliwości, iż  nowa przewodnicząca będzie się świetnie wywiązywać ze swoich obowiązków, jednocząc przy okazji społeczność studencką.

Belferskim zwyczajem, profesor Przybyliński podsumował też mijającą właśnie kadencję Piotra Wałejki. Była więc ocena.

– Pan Piotr zdał egzamin na szóstkę – mówił prof. Przybyliński, dziękując byłemu przewodniczącemu za dotychczasową, owocną współpracę, która przypadła na niełatwe czasy.

I rzeczywiście: ocena wystawiona przez prorektora jest cenna tym bardziej, im bardziej będziemy sobie przypominać, w jakiej sytuacji przyszło Piotrowi Wałejce pełnić swoją funkcję. Pandemia na pewno stanowiła jedno z najważniejszych wyzwań, z którymi musiał się mierzyć, kiedy budował zespół reprezentujący społeczność studencką. Choć czasy były trudne, samorząd zmobilizował się do działania. Ostatnia kadencja RUSS UWM zostanie zapamiętana m.in. jako czas nowych inicjatyw, z Akademią Ciekawości na czele. W historii zapiszą się też juwenalia w formule online oraz Kortowiada 2022, która - już na żywo - odbywała się w nowej lokalizacji.

Świetnym przykładem tego, że Piotr Wałejko miał w sobie potrzebę działania z myślą o studentach, jest Student EXPO UWM, którym symbolicznie zamknął swoją kadencję. Wydarzenie.spotkało się z ciepłym przyjęciem społeczności uniwersyteckiej i, jak wynika z pierwszych deklaracji nie tylko władz UWM, ale i nowej przewodniczącej RUSS, ma szansę być kontynuowane.

Kontynuować Aleksandra Siwiecka chce także inne inicjatywy, które na dobre wpisały się w kalendarz naszego Uniwersytetu, jak chociażby koleżeńska zbiórka charytatywna „Kortowski Mikołaj” czy wybory Belfra UWM. Na jej barkach spocznie też odpowiedzialność za organizację kolejnej Kortowiady. Doświadczenie jednak już ma, bo jej współpraca z samorządem studenckim trwa siódmy rok.

Ta przygoda rozpoczęła się w momencie, kiedy zaczęłam studia i zostałam starostą swojego roku, dołączając też do rady wydziałowej samorządu studenckiego. Po dwóch latach zostałam członkinią RUSS – opowiada Aleksandra Siwiecka.

Praca samorządu to między innymi kontakt z władzami naszej uczelni. Do tej pory był on bardzo dobry, więc będę się starała, żeby takim pozostał – mówi o zadaniach na najbliższy czas nowa przewodnicząca RUSS. Co poza tym? – Będziemy chcieli zbadać potrzeby studentów, zapytać, czego oni od nas oczekują, jakich wydarzeń sobie życzą. Na pewno skupimy się na działaniach proekologicznych i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego.

Jak podkreśla bowiem Ola Siwiecka, Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia” robi wiele dobrego dla naszej społeczności akademickiej, ale wsparciem dla jego działań mogą być także studenci – np. ci, którzy kształcą się na kierunku psychologia.

W prezydium RUSS znalazło się dwoje wiceprzewodniczących. – Głos Kamili Kowalczyk, która od niedawna jest ekspertką ds. studenckich w Polskiej Komisji Akredytacyjnej, będzie na pewno bardzo ważny w sprawach dotyczących kształcenia – przedstawia kompetencje swojej współpracowniczki Aleksandra Siwiecka. – Fabian Miszewski, drugi wiceprzewodniczący, do tej pory był sekretarzem w Radzie Uczelnianej Samorządu Studenckiego. Pełni też funkcję przewodniczącego Forum Uczelni Przyrodniczych.

Członkami prezydium RUSS zostali: Marcin Leliwa, student Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, oraz Monika Andrzejewska z Wydziału Biologii i Biotechnologii. Funkcję sekretarza w nowej kadencji pełnić będzie Natalia Grodzka z Wydziału Matematyki i Informatyki, a rzeczniczką prasową samorządu będzie Iwona Pająk, studentka Wydziału Nauk Społecznych.

Od tego roku studentów reprezentować będzie grono, w którym większość mają kobiety. Czy to zapowiedź zmian? – Myślę, że ta kadencja będzie inna – przyznaje Ola Siwiecka. I zdradza, jaką szefową RUSS będzie starała się być: – Mam nadzieję, że będę przewodniczącą, do której ludzie chcą przychodzić i że będą mi mówić o swoich problemach.

Zapytana o to, czego jej życzyć, nie miała wątpliwości: – Dużo cierpliwości, pogody ducha i tego, żebym nie zamartwiała się małymi rzeczami.

A co z wyzwaniami?

Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko, mam nadzieję, że uda mi się ją zawiesić jeszcze wyżej – mówiła tuż po wyborach nowa przewodnicząca RUSS.

Daria Bruszewska-Przytuła

Fot. Wojtek Fabiszewski

Swoją kadencję w roli przewodniczącego Piotr Wałejko podsumował także w >>> Radiu UWM FM

Rozmowa z Aleksandrą Siwiecką do posłuchania w naszej uniwersyteckiej rozgłośni