Akita najpiękniejszą dalią

Pięciuset miłośników roślin ozdobnych odwiedziło w ostatni weekend sierpnia kortowskie szklarnie. To tu odbyła się druga wystawa dalii.

Organizatorkami II Olsztyńskiej Wystawy Dalii i konkursu na najpiękniejszą dalię i kompozycję z dalii są dr Beata Płoszaj-Witkowska z Katedry Ogrodnictwa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz mgr inż. Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wydziały podejmują inicjatywy promujące uczelnię – mówił podczas oficjalnego otwarcia prof. Janusz Piechocki, prorektor ds. studenckich.

W wystawie mogły wziąć udział osoby, które zawodowo lub amatorsko zajmują się hodowlą kwiatów, posiadacze działek czy też ogródków przydomowych oraz wszyscy miłośnicy roślin ozdobnych.

– Nie wiemy dokładnie ile osób odwiedziło kortowskie szklarnie w ubiegłym roku. W tym postanowiliśmy to sprawdzić, a przy okazji przyznać nagrodę publiczności – mówi dr Płoszaj-Witkowska. - Każda osoba, która nas odwiedziła otrzymała karteczkę z numerem, na której wpisywała, która kompozycja i odmiana najbardziej się podoba – dodaje.

Dalia należy do rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i liczy 15 gatunków. Rośliny te mogą mierzyć nawet 2 metry wysokości. W tym roku niestety nie osiągnęły tak imponujących rozmiarów.

- Niestety pogoda nie rozpieszczała hodowców dalii – raz było zimno, później gorąco. Rośliny te potrzebują obfitego nawożenia oraz podlewania, a także temperatury powyżej 18 stopni – wyjaśnia dr Płoszaj-Witkowska.

W Kortowskich ogrodach znajduje się obecnie ok. 200 odmian dalii. Ich największym hodowcą w Polsce jest Stanisław Lipień z Kamiennej Góry, który w swojej kolekcji posiada ok. 700 odmian.

- Podziwiamy dzisiaj kolekcje nie tylko kortowskie, ale i osób z zewnątrz. W tym roku w konkursie udział wzięło 10 wystawców – mówi mgr inż. Teresa Jagielska.

Wśród wystawców znalazł się Zbigniew Legat – zwycięzca ubiegłorocznego konkursu na najpiękniejszą dalię.

- Uprawiam dalie od 8 lat. Obecnie mam ok 300 odmian. Co najbardziej podoba mi się w tych roślinach? Chyba różnorodność form i kolorów – przekonuje Zbigniew Legat.

Jury nie miało łatwego zadania. W konkursie na najpiękniejszy kwiat dalii 1. miejsce zdobyła Regina Kamińska za odmianę Akita. Na 2. miejscu znalazł się Zbigniew Legat z odmianą Autumn Sunburst. 3. Miejsce ex aequo zdobyli: Stanisław Tomczonek za odmianę Cornell oraz Irena Zdunowska za odmianę Hapet Redking.

Wśród 11 kompozycji bezapelacyjnie wygrał paw Grażyny Sadłowskiej z Nidzicy. 2. Miejsce zajęła studentka Aleksandra Jachnowicz, a 3. Izabela Barna, mieszkanka Olsztyna.

Publiczności spośród kompozycji najbardziej podobał się daliowy paw Grażyny Sadłowskiej. Wśród odmian wskazali Fabuleux Zbigniewa Legata i Jolanty Gizler.

syla

Film

w kategorii