Akademia Biznesu zaczęła nowy rok

Akademia Biznesu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego rozpoczęła nowy – 3. rok akademicki. Naukę w niej podjęło 30 słuchaczy z 9 wydziałów UWM. O jedno miejsce starało się dwóch kandydatów.

Inauguracja 3. edycji i zakończenie 2. edycji AB odbyły się 24 października w Starej Kotłowni. Uczestniczyli w nich m.in. absolwenci 2 poprzednich edycji. Ewa Kaczmar (na zdj.) studentka 4. r. studiów doktoranckich na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i właścicielka firmy wykonującej na zlecenia lekarzy weterynarii endoskopowe badania zwierząt podzieliła się swymi refleksjami ze studiów w 2 edycji AB. Ewa zajmuje się badaniami endoskopowymi także na potrzeby swej pracy doktorskiej.

Badania endoskopowe zwierząt polegają na wprowadzaniu do wnętrza ich ciała sondy wyposażonej w minikamerę. Dzięki temu bardzo szybko i tanio można zdiagnozować chorobę.

- Kiedy wstępowałam do akademii nie miałam jeszcze swojej firmy. Miałam pomysł, który dzięki zdobytej wiedzy i za namową kolegów z akademii oraz studentów, z którymi prowadzę zajęcia wcieliłam w życie – mówi Ewa Kaczmar. Ewa badania wykonuje u klientów. Ma już swój sprzęt, profil na Facebooku i stronę internetową. Uważa, że akademia bardzo jej pomogła w pokierowaniu swoim życiem.

Krzysztof Piotrowski, student rolnictwa (4. r.) i też absolwent 2. edycji AB za 2 lata przejmie gospodarstwo rolne po rodzicach położone pod Gdańskiem.

- Wstąpiłem do akademii, żeby powiększyć swoją wiedzę biznesową i przygotować się do prowadzenia gospodarstwa. Zamierzam bowiem po skończeniu studiów oprócz produkcji rolnej zająć się także naprawą starych ciągników i ich wyposażaniem w nowoczesne urządzenia ułatwiające pracę. Czy jestem zadowolony z akademii? Bardzo. Pomogła mi w podjęciu decyzji – zapewnia.

Conrad Chianta, dopiero zaczął studia – na zarządzaniu i do akademii wstąpił „z marszu”. Pochodzi z Warszawy. Czemu wybrał Olsztyn i akademię.

- Dużo dobrego słyszałem o Kortowie i to mnie przekonało, żeby tu studiować. A dlaczego akademia? Bo interesuje mnie zarządzanie. Chciałbym prowadzić swój interes albo być kierownikiem w dużej firmie. Czy mam już pomysł na swoją przyszłość? Tak, interesuje mnie administrowanie projektami z branży IT i liczę na to, że wiedza wyniesiona z akademii do tego mi się przyda – dzieli się swymi nadziejami Conrad.

- Akademia Biznesu jest przeznaczona dla tych studentów i doktorantów z naszego Uniwersytetu, którzy są zainteresowani biznesem bądź też już mają pomysł na jakiś biznes. Pod swą opiekę przyjmuje także prowadzących projekty naukowo-badawcze, którzy chcieliby je skomercjalizować - mówi dr hab. Bogdan Włodarczyk, prof. UWM, dyrektor akademii.

To już 3. edycja programu. W 1. i 2. uczestniczyli studenci z 12 wydziałów. Teraz z 9, głównie z WNE, WMW i WKSiR. Zajęcia odbywają się popołudniami, 2 lub 3 razy w tygodniu.

Akademia Biznesu to unikalna w skali kraju szkoła dla studentów i doktorantów ze wszystkich uniwersyteckich wydziałów. Przygotowuje bezpłatnie swoich słuchaczy do prowadzenia działalności gospodarczej. Podpowiada, jak założyć firmę typu start-up, jak przygotować profesjonalnie biznesplan, jak się korzystnie prezentować i reklamować. Wszystko to pod okiem profesjonalistów, którzy sami prowadzą działalność gospodarczą i którzy są dla słuchaczy mentorami w przygotowaniu dokumentacji oraz modelu biznesu, który będą chcieli wprowadzić na rynek. Akademię Biznesu UWM finansuje samorząd województwa warmińsko-mazurskiego i UWM.

W uroczystości rozdania dyplomów absolwentom 2. edycji i inauguracji 3. wziął udział m.in. prof. Mirosław Gornowicz - prorektor UWM, Marcin Burza - prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, Wiesław Łubiński - kanclerz Loży Olsztyńskiej BCC i Wioletta Śląska-Zyśk - radna wojewódzka, która w poprzedniej kadencji jako wicemarszałek województwa wspierała akademię i prowadziła w niej społecznie zajęcia.

Więcej informacji na stronie: akademiabiznesu.uwm.edu.pl

lek