Agendy kulturalne UWM podarowały pod choinkę solidną dawkę muzyki

Po hucznie obchodzonych w Kortowie Mikołajkach, w świąteczny nastrój na dobre wprowadziły nas artystyczne grupy akademickie. Za nami dziesiąty, jubileuszowy koncert “Kultura pod choinką”. Działo się!

To jedyne takie wydarzenie w roku, podczas którego można zobaczyć wszystkie artystyczne agendy Akademickiego Centrum Kultury UWM na jednej scenie. W Auli Kongresowej Centrum Konferencyjnego UWM brawurowo zaprezentowały się: Zespół Pieśni i Tańca “Kortowo” (wspierany tym razem przez grupę dziecięcą, która w tym roku rozpoczęła swoją działalność), Orkiestra Akademicka UWM oraz Studio Wokalne UWM. Do udziału zaproszono również Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka. Koncert poprowadzili aktorzy Teatru Kloszart, a dodatkową oprawę zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich “Artemis”

- Założeniem koncertu “Kultura pod choinkę” jest to, aby wszystkie grupy artystyczne, które działają w ACK zaprezentowały się na jednej scenie przed społecznością akademicką. Bardzo się cieszę, że na naszym uniwersytecie jest taka duża grupa studentów, która chce rozwijać się artystycznie. Ten koncert to była po prostu czysta radość i nie ukrywam, że łezka zakręciła mi się w oku. Sam wywodzę się z nurtu kultury studenckiej - na studiach śpiewałem w chórze - powiedział “Wiadomościom Uniwersyteckim” Krzysztof Podolak, dyrektor ACK. 

Koncert rozpoczęła Orkiestra Akademicka UWM, która zaprezentowała wyłącznie repertuar świąteczny. Zagrała najbardziej znane utwory kojarzące się z Bożym Narodzeniem, jak "Jingle Bells" czy "White Christmas", ale także wiązankę marszową, którą wróciła niejako do swoich korzeni. Warto bowiem przypomnieć, że w ostatnim czasie podopieczni Rafała Krauze zmienili nieco styl grania, odchodząc od ściśle marszowych kompozycji. 

 

- Bardzo się cieszę, że zagraliśmy ten koncert w miarę blisko Bożego Narodzenia, bo dzięki temu ten świąteczny klimat był całkiem mocno odczuwalny. Cała atmosfera “Kultury pod choinkę” była świetną okazją do podsumowania bardzo udanego dla nas roku - mówił pełen pozytywnych emocji Rafał Krauze, dyrygent Orkiestry Akademickiej UWM. 

Członkowie Studia Wokalnego UWM zaprezentowali kilka zróżnicowanych utworów: m.in. Carol of the Bells, Grudniowy zespołu Lemon czy angielską kolędę God Rest Ye Merry Gentlemen. 

- Ten koncert to zawsze znakomita okazja do posłuchania naszych kolegów. Mnie bardzo podobał się dzisiaj występ Chóru im. prof. Wawrzyczka - śpiewali pięknie. Posłuchanie innych pozwala nam inaczej spojrzeć na to, co sami robimy. Było wspaniale - mówiła zadowolona Urszula Borejszo, kierownik Studia Wokalnego UWM. 

Studenci z Zespołu Pieśni i Tańca “Kortowo” zaprezentowali tańce łowickie, dwie krótsze etiudy taneczne oraz zaśpiewali kolędy. Natomiast grupa dziecięca zatańczyła tańce warmińskie oraz zaśpiewała jedną kolędę. 

Bierzemy udział w tym koncercie od pierwszej edycji, więc dla nas zawsze jest to miłe wydarzenie, bo możemy zaprezentować się wspólnie z innymi agendami i zarazem także przed ich publicznością, która na co dzień nie przychodzi na nasze koncerty - mówiła dr inż. Ewa Kokoszko, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca “Kortowo”. 

Chór im. prof. Wawrzyczka, będący agendą Ośrodka Inicjatyw Artystycznych Wydziału Sztuki, zaśpiewał dwie kolędy i jedną pastorałkę.

- Jest nam bardzo miło, że zostaliśmy zaproszeni. Wspaniale było wziąć udział w tym wydarzeniu - przyznała prof. Katarzyna Bojaruniec, dyrygentka chóru. 

Koncert poprowadzili studenci na co dzień występujący w Teatrze Kloszart. W żartobliwy sposób zapowiadali poszczególne agendy i umilali zgromadzonym czas mini scenkami z postacią św. Mikołaja. Aula Kongresowa była wypełniona po brzegi. Po tym koncercie śmiało można stwierdzić, że społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest gotowa na Święta Bożego Narodzenia. 

Marta Wiśniewska