Absolwenci Wydziału Sztuki odebrali dyplomy

Zmień rozmiar tekstu

Wydział Sztuki, jeden z najmłodszych i najmniej liczny spośród uniwersyteckich wydziałów, obchodzi w tym roku 5-lecie istnienia. Po raz pierwszy w historii wydziału wręczeniu dyplomów towarzyszył wernisaż najlepszych prac absolwentów oraz koncert.

Uroczystość odbyła się w auli teatralnej na Wydziale Humanistycznym, a w holu przed aulą zostały wystawione najlepsze nagrodzone prace plastyczne tegorocznych absolwentów.

- Warto zapamiętać tę datę – 22 listopada, dzień św. Cecylii, patronki muzyki, 15-lecie Uniwersytetu i 5-lecie Wydziału Sztuki. Po raz pierwszy w historii wydziału absolwenci odbiorą dyplomy w tak uroczystej oprawie. Nasz wydział jest najmniejszy ilościowo, ale z olbrzymim potencjałem artystycznym. Współpracujemy z instytucjami kulturalnymi Olsztyna i województwa – podkreślał prof. Benedykt Błoński, dziekan.

- Na innych wydziałach zadaniem studentów jest szukanie prawdy, tu – szukanie piękna. Nauczyciele akademiccy wskazywali wam tę drogę. Teraz będziecie tą drogą podążać samodzielnie– zwrócił się do absolwentów prodziekan dr Jan Połowianiuk.

W roku akademickim 2012/2013 dyplomy magisterskie uzyskało 48 osób. Najlepsi absolwenci otrzymali nagrody. Dyplom najlepszej absolwentki w zakresie sztuk plastycznych przypadł Ewie Niewolskiej–Ozga z pracowni prof. Eugeniusza Geno Małkowskiego, dyplom najlepszej absolwentki w zakresie sztuki muzycznej trafił do rąk Anny Stępień.

Po raz pierwszy w historii wydziału, dziekan prof. Boński przyznał specjalną nagrodę za wybitne artystyczne dzieło dyplomowe. W zakresie sztuk plastycznych otrzymała ją Edyta Prusik z pracowni fotograficznej prof. Janusza Połoma za cykl fotografii Szaro.

- Inspiruje mnie świat, który nas otacza w takiej formie. Trochę mnie ten świat przeraża, trochę irytuje. Mój cykl Szarość miał być formą niezgody, nierealną wizją surrealistycznego świata – mówiła Edyta Prusik. - Nie spodziewałam się, że zostanę tak wyróżniona - dodała.

W zakresie sztuki muzycznej specjalna nagroda dziekana trafiła do Piotra Klonowskiego za, jak uzasadnił werdykt komisji dziekan prof. Błoński, prowadzenie własnej orkiestry młodzieżowej.

W ciągu 5-lecia istnienia wydziału tytuł licencjata uzyskało 251 osób, tytuł magistra sztuki 204 osoby. W roku akademickim 2012/2013 dyplomy magisterskie otrzymało 48 osób. Dziekan prof. Błoński już zaprosił na główne obchody 5-lecia wydziału, które odbędą się 9 maja przyszłego roku w gmachu Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Specjalnymi gośćmi pierwszego w historii wydziału wręczenia dyplomów ukończenia studiów byli przedstawiciele instytucji kulturalnych Olsztyna. Władze uczelni reprezentował prorektor prof. Janusz Piechocki.

mah