40. Memoriał doc. Wadowskiego

zawodnik na koniu
W tym roku w Memoriale doc. Wadowskiego uczestniczyło 71 zawodników na 81 koniach. Więcej niż zwykle. Pobili także rekord przejazdów.

Zawody jeździeckie o Memoriał doc. Wadowskiego rozgrywane są w Ośrodku Jeździeckim UWM od 1980 roku. Cieszą się ogromną popularnością wśród jeźdźców z rejonu północno-wschodniej Polski. W tym roku uczestnicy reprezentowali kilkanaście klubów jeździeckich z Polski północno-wschodniej, w tym AZS UWM. Wielu było niezrzeszonych. Uniwersytecki klub wystawił ekipę liczącą 17 par jeździec – koń.

Tegoroczne 40. Regionalne Konne Zawody Jeździeckie w skokach przez przeszkody o Memoriał doc. Wadowskiego rozgrywane 26 maja miały 8 konkurencji. W zależności od konkurencji na torze było od 10 do 13 przeszkód o wysokości od 50 (to dla kucyków) do 130 cm. Zawodnicy musieli je pokonać w wyznaczonym czasie i kolejności.

Konkurencje amatorskie (3 pierwsze) polegały na przejechaniu parkuru w czasie jak najbliższym ustalanej przez sędziów normie, np. 66 sek. Wygrywał ten, kto przejechał tor w czasie najbardziej zbliżonym i miał jak najmniej strąceń. Na tym samym polegały 3 kolejne konkursy dla zawodników, ale były to już konkursy dwufazowe. Do kolejnej fazy przeszli w nich tylko ci, który w pierwszym przejeździe nie popełnili żadnego błędu. Ostatnie konkursy polegały na pokonaniu parkuru w czasie jak najkrótszym i bez strąceń drąga.

W sumie wszyscy startujący zawodnicy pokonali parkur aż 190 razy! To rekord. Dlatego też zawody rozpoczęte o godz. 11 trwały do godz. 19.30.

40. Memoriał docenta Stanisława Wadowskiego był rozgrywany przy idealnej pogodzie i licznym udziale widzów.

- Jeździectwo od zawsze jest sportem elitarnym. Utrzymanie konia i udział w zawodach drogo kosztują, a poza tym przygotowanie go do zawodów wymaga czasu i wysiłku. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiego poziomu sportowego uczestników i ich licznej frekwencji oraz sporej publiki. Pogoda dopisała. Była przyjazna koniom i jeźdźcom. Dlatego 40. memoriał uważam za bardzo udany - mówi dr inż. Ewa Jastrzębska z Katedry Hodowli Koni i Jeździectwa UWM, sekretarz komisji sędziowskiej.

Zawody objął patronatem honorowym prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. O Puchar Rektora UWM zawodnicy walczyli w głównym konkursie klasy „N”. Zaś w konkursie klasy „P” rywalizowali o Puchar Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM prof. Urszuli Czarnik. Regionalne Zawody Jeździeckie w skokach przez przeszkody rozgrywane są jako Memoriał docenta Stanisława Wadowskiego oraz Puchar Związku Trakeńskiego w Polsce. Mają one upamiętniać doc. Wadowskiego. Doc. dr hab. Stanisław Wadowski był inicjatorem budowy uniwersyteckiego Ośrodka Jeździeckiego. Z olsztyńską uczelnią związał się w 1960 roku, początkowo pracując jako nauczyciel akademicki w Katedrze Zoohigieny, a następnie do 1974 roku, w Zakładzie Hodowli Koni Wydziału Zootechnicznego. Głównym nurtem jego zainteresowań zawsze były konie. Był inspiratorem odbudowy, a następnie rozwoju hodowli koni i jeździectwa na Warmii i Mazurach.

lek, Fot. Weronika Szustkiewicz

Wyniki zawodów w poszczególnych konkursach:

KONKURS Klasy "MINI LL" KUCE

MARKIZA

Kamila Bejnar

AZS UWM OLSZTYN

Organizatorzy dziękują sponsorom i fundatorom nagród: rektorowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, Kamień Warmiński – Żwirownia Modliny, stajni Roma –Moniki Romanowskiej, Fundacji ŻAK, kołu Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego w Olsztynie,  Warmińsko-Mazurskiemu Związkowi Hodowców Koni, Andrzejowi Gradowi – prezesowi Związku Trakeńskiego wPolsce, Centrum Ogrodniczemu Zieleń-Bogusławscy oraz Urzędowi MiastaOlsztyn, Magdalenie Muraszko i Marcie Sznajder.