39. Memoriał doc. Wadowskiego

koń  z zawodnikiem przeskakuje przez przeszkodę
Pięćdziesięciu czterech zawodników oraz 64 konie z 18 klubów jeździeckich wzięło udział w tegorocznym 39. Memoriale doc. Wadowskiego w skokach konnych przez przeszkody.

Regionalne konne Zawody Jeździeckie w skokach przez przeszkody o Memoriał doc. Wadowskiego były rozgrywane w 6 konkurencjach. W zależności od konkurencji na torze było od 8 do 12 przeszkód o wysokości od 70 do 120 cm. Zawodnicy musieli je pokonać w wyznaczonym czasie i kolejności. Dwóch zawodników nie ukończyło konkursów, gdy z spadło z konia. Kilka wierzchowców odmówiło skoków. Jeden koń skoczył karierę sportową i z tego tytułu organizatorzy zawodów przygotowali mu uroczyste pożegnanie. Tegoroczny 39. Memoriał docenta Stanisława Wadowskiego rozegrano przy bardzo słonecznej pogodzie i licznym udziale widzów. Ze względu na upał komisja sędziowska pozwoliła wyjątkowo zawodnikom startować bez fraków.

Zawody objął patronatem honorowym rektor UWM prof. Ryszard Górecki. O Puchar rektora UWM zawodnicy walczyli w głównym konkursie klasy „N”. Zaś w konkursie klasy „P” rywalizowali o Puchar Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM prof. Urszuli Czarnik. Regionalne Zawody Jeździeckie w skokach przez przeszkody rozgrywane są jako Memoriał docenta Stanisława Wadowskiego oraz Puchar Związku Trakeńskiego w Polsce. Mają one upamiętniać doc. Wadowskiego.

Doc. dr hab. Stanisław Wadowski był inicjatorem budowy uniwersyteckiego Ośrodka Jeździeckiego. Z olsztyńską uczelnią związał się w 1960 roku, początkowo pracując, jako nauczyciel akademicki w Katedrze Zoohigieny, a następnie do 1974 roku, w Zakładzie Hodowli Koni Wydziału Zootechnicznego. Głównym nurtem jego zainteresowań zawsze były konie. Był inspiratorem wielu poczynań związanych z odbudową, a następnie rozwojem hodowli koni i jeździectwa na Warmii i Mazurach.

opr. lek