17. Uniwersytecki Bal Charytatywny

Dobroć serca jest tym, czym słońce: daje życie - takie motto, cytat z Henryka Sienkiewicza, przyświecało 17. Uniwersyteckiemu Balowi Charytatywnemu, który w nocy z 15 na 16 lutego odbył się w uniwersyteckiej bibliotece.

Bale Uniwersyteckie na karnawałowej mapie Olsztyna to miejsce ważne i prestiżowe. Nic więc dziwnego, że i tym razem wielka sala w Bibliotece Uniwersyteckiej była wypełniona po brzegi. W tym roku zabawa przebiegała w stylu biedermeier w kolorowej i stylowo udekorowanej sali, a każda pani na wejściu dostała w prezencie kotylion z różą.

Bal jak zawsze otworzył prof. Ryszard Górecki, rektor UWM toastem za pomyślność Uniwersytetu. Potem był polonez, w którym w pierwszych parach poszli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” zapraszając do zabawy gości. Wśród nich można było dostrzec m.in. prof. Bogusława Buszewskiego - chemika z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr h.c. UWM, prof. Stefana Jurgę – fizyka, byłego wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego czy prof. Krzysztofa Mikulskiego - historyka z UMK rodem z Lidzbarka Warmińskiego, członka Rady Uczelni, który wraz z małżonką (z Górowa Iławeckiego), bawił się niemal do końca balu. Obecny był też m.in. Gustaw Marek Brzezin - marszałek województwa.

„Kortowo” nieco później ponownie pokazało się balowiczom. Tym razem jednak zaprosiło wszystkich do wspólnych śpiewów, a ci chętnie włączyli się do zabawy. Wielkim aplauzem publiczność nagrodziła także Uniwersytecką Orkiestrę Dętą za koncert standardów muzyki rozrywkowej, który porwał do tańca nawet najbardziej zasiedziałych.

W trakcie balu okazało się, że właśnie 15 lutego przypadają urodziny rektora. UWM prof. Ryszarda Góreckiego. Cała sala zaśpiewała więc mu 100 lat, a życzenia jubilatowi w imieniu zebranych złożył prof. Jerzy Przyborowski, prorektor UWM. Jubilat zaś w podzięce … zagrał z „Kortowem” na akordeonie.

Smaczne i wykwintne potrawy oraz napoje i desery przygotowała jak zawsze fundacja „Żak”. Bal zorganizowało Biuro Mediów i Promocji UWM pod okiem Wioletty Ustyjańczuk, jego kierowniczki.

- Urządziliśmy go jak zawsze własnymi siłami, zarówno jeśli chodzi o stronę organizacyjną, jak i artystyczną. Nie ukrywam, że chcemy w ten sposób pokazać naszym gościom, jak wielkim potencjałem dysponuje nasz Uniwersytet – wyjaśnia Wioletta Ustyjańczuk.

Dochód UWM przekaże na cel charytatywny – pomoc dzieciom w potrzebie. Komu dokładnie - to zostanie ustalone po odliczeniu kosztów. W poprzednich latach były to: Szkoła Podstawowa nr 28 w Olsztynie, Dom Dziecka w Gryźlinach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żardenikach, Szpital Dziecięcy w Olsztynie, fundacje „Przyszłość dla dzieci”, Wdów i sierot po policjantach, „A kogo”, 2 dzieci pracowników oraz 1 ze studentów.

Sponsorami balu byli: Dorota i Mariusz Bogaccy Hotel Marina Club, Józef Kaczkan Zakład Produkcji Drzewnej KACZKAN, dr Kazimierz Kujawa TYMBARK, Michelin Polska, Waldemar Kostrzębski i dr hab. Piotr Srokosz, prof. UWM. Poza tym wiele osób wpłaciło na poczet balu kwoty wyższe niż zaproponowali organizatorzy. Głównym sponsorom balu prof. Ryszard Górecki, rektor UWM wręczył pamiątkowe „Brylantowe kryształy”.

lek