Droga rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

» Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie działa już od 21 lat. Jesteśmy głęboko przekonani, że ten czas to dopiero początek długiej i chwalebnej historii naszego Uniwersytetu, że to początek wielkiego przedsięwzięcia, które będzie trwać, kiedy nas już nie będzie. 1 czerwca odbywa się tradycyjne święto UWM, a to dobra okazja, aby spojrzeć wstecz, przyjrzeć się wszystkim zmianom i drodze, którą razem przebyliśmy.

 

 

1. Przystań Kortowska

Nad Jeziorem Kortowskim znajduje się Restauracja Kortowska, a przy niej wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz pokoje hotelowe.

 

 

2. Collegium Biologiae

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Biologii odbyło się w 2000 roku. Po dwóch latach ówczesny Wydział Biologii doczekał się swojej siedziby. Jest to pierwszy nowy budynek UWM. Przez kilka lat odbywały się w nim posiedzenia Senatu UWM. Obecnie znajdują się tu sale dydaktyczne oraz laboratoria.

 

 

3. Budynek Wydziału Geoinżynierii 

Odnowiony budynek przy ulicy Heweliusza służy Wydziałowi Geoinżynierii. Znajdują się tam sale wykładowe oraz dziekanat. Inwestycja zakończyła się w 2002 r., a jej koszt wyniósł ponad 4 mln zł.

 

 

4. Remont pałacyku Potockiego w Braniewie

UWM utworzył w nim Międzynarodowe Centrum Edukacyjne - zamiejscowy ośrodek dydaktyczny kształcący na kierunkach: europeistyka, stosunki międzynarodowe, pedagogika, handel zagraniczny, filologia rosyjska i angielska. Działalność zakończył się w 2009 r. 

 

 

 

5. Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe

Nowoczesny budynek wyposażony w sale i infrastrukturę konferencyjną, która pozwala na organizację zjazdów, konferencji, kongresów, spotkań naukowych i biznesowych, a także występów artystycznych. Do użytku oddany w 2004 r.

 

 

6. Centrum Biotechnologii Środowiskowej

W 2005 r., na podstawie opracowanego przez pracowników Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska powstała siedziba katedry – Centrum Biotechnologii Środowiskowej. Od tej pory katedra korzysta z dobrze zaplanowanych i przygotowanych laboratoriów, sal ćwiczeniowych, pięknego otoczenia budynku oraz uporządkowanego terenu łowiska specjalnego.

 

 

 

 

7. Laboratorium dydaktyczno-badawcze Katedry Drobiarstwa w Bałdach

Oddane do użytku w 2006 r. Był to pierwszy uniwersytecki obiekt powstały za unijne pieniądze po przystąpieniu Polski do UE. Ma 1600 m2 powierzchni i służy do prowadzenia badań z zakresu żywienia drobiu. Ten inteligentny „kurnik” jest zaopatrzony w kamery, które mogą przesłać obraz za pośrednictwem Internetu w dowolne miejsce na świecie.

 

8. Centrum Nauk Humanistycznych

Wydział Humanistyczny przeniósł się do swojej nowej siedziby przy ul. Kurta Obitza w Kortowie w 2006 r. W budynku znalazły się przestronne aule i sala teatralna.

 

 

9. Nowoczesne akademiki w Kortowie

Studenci cenią sobie mieszkanie w kortowskim kampusie. Do dyspozycji mają pokoje w odnowionych akademikach.

 

10. Biblioteka Uniwersytecka

Największa biblioteka naukowa północno-wschodniej Polski została oddana do użytku w 2007 r. Nowy budynek pozwolił na scalenie rozproszonych zbiorów i znacznie podniósł jakość oferowanych usług. Nowy inteligentny gmach może pomieścić półtora miliona zbiorów bibliotecznych. Zapewnia 500 miejsc w czytelniach i 300 miejsc w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

 

 

 

11. Katedra Mechatroniki i Edukacji Techniczno-Informatycznej

Od 2009 katedra ma swoją siedzibę w nowo wyremontowanym budynku przy ul. Słonecznej 46A. Katedra posiada najnowocześniejsze w Polsce wyposażenie dydaktyczne. Studenci mają do dyspozycji urządzenia dydaktyczne i oprogramowanie firm Siemens, Lukas-Null, Festo czy Mechatronika. Już na pierwszym roku uczą się tu podstaw informatyki i mechatroniki.

 

12. Modernizacja powojskowych, zabytkowych budynków dydaktycznych Centrum Studiów Bałtyckich w Ełku

Koszt ok. 4 mln zł. Dotacja z programu Rozwój Polski Wschodniej. Obecnie mieści się w nich filia UWM.

 

13. Katedra Ogrodnictwa

Jeden z najstarszych budynków w Kortowie, który w 2011 r. doczekał się remontu. Konserwator zabytków zgodził się na przywrócenie budynku do stanu sprzed kilkudziesięciu lat. Skuto tynki odkrywając mury z czerwonej cegły. Zmienił się też wygląd dachu na dwuspadowy, który jest charakterystyczny dla starej części Kortowa.

 

 

14. Regionalne Centrum Informatyczne

Sztandarowa inwestycja projektu Techno zakończona w 2011 r. To ośrodek nowoczesnych technologii IT. Zapewnia łatwy dostęp do krajowych i światowych zasobów sieciowych. RCI użytkowane jest przez Wydział Matematyki i Informatyki oraz Centrum Zarządzania Infrastrukturą Teleinformatyczną.

 

 

15. Centrum Edukacyjno-Badawcze Mleczarstwa z Halą Technologiczną im. prof. Stefana Poznańskiego

Obiekt zmodernizowany w 2011 r. z projektu BIO. Zmodernizowana hala wraz z nowymi liniami technologicznymi to mała mleczarnia na miarę XXI w. W zależności od potrzeb może przerobić od 100 do 2000 l mleka dziennie. Znajdują się tutaj nie tylko wszystkie niezbędne w nowoczesnym przetwórstwie mleka działy i linie technologiczne, ale także infrastruktura informatyczna pozwalająca na komputerowe sterowanie procesami oraz ich wizualizację.

 

 

16. Baza wypoczynkowa w Bałdach oraz Tomaszkowie 

Uniwersytet dysponuje także bazą wypoczynkową pod Olsztynem. Ulokowaną w Bałdach orz Tomaszkowie. W ośrodku w Bałdach znajduje się także drugi ośrodek jeździecki UWM.

 

 

17. Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej

Nowoczesny budynek powstał w 2011 r. Zawiera wiele wyjątkowych laboratoriów, w których kortowscy uczeni decydują m.in. jakie ryby będą pływać w naszych wodach i jakie trafią na nasze stoły. Obiekt służy również studentom kierunków związanych z ochroną środowiska, także wodnego. Na dachu budynku znajduje się unikatowa w kraju hodowla roślin energetycznych.

 

 

18. Uniwersyteckie ogrody

Aż trzynaście milionów złotych uzyskała Katedra Ogrodnictwa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa na rozbudowę i poprawę warunków kształcenia.

 

19. Wydział Nauk Technicznych - nowa siedziba

Nowy kompleks naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Technicznych. Przedsięwzięcie zrealizowane z projektu Techno. Na parterze ulokowane zostały pomieszczenia na specjalistyczne laboratoria.

 

 

20. Instytut Budownictwa

Inwestycja z 2012 r. realizowana z projektu Techno. Nowy, przestrzenny obiekt, wpisuje się w stylistykę zabytkowej części Kortowa. Pierwsza inwestycja w całości zaprojektowana przez pracowników naszej uczelni.

 

 

21. Pływalnia Uniwersytecka

Na uniwersytecką pływalnię wybudowaną w 2012 r. składa się m.in. 8-torowy basen główny o długości 25 m wraz z 278-osobową widownią, dzięki czemu można organizować tu zawody. Jest też basen do nauki pływania i zespół saun. Główny basen służy przede wszystkim studentom, odbywającym zajęcia wychowania fizycznego oraz członkom sekcji pływackiej UWM.

 

 

22. Laboratorium drogownictwa

Nowość na uczelni. Drugie takie laboratorium w regionie, którego zadaniem jest prowadzenie różnorodnych badań dotyczących zarówno techniki budowy dróg, jak i nowoczesnych materiałów do ich budowy. Budynek o elewacji z czerwonej cegły, nawiązujący do historycznej zabudowy Kortowa powstał w 2012 r.

 

23. Remont pałacu w Łężanach w gramach Green University

Zespół Pałacowo-Parkowy w Łężanach odzyskał swój dawny blask po remoncie w ramach Green University. Pałac należący do UWM był jednym z głównych miejsc kręcenia filmu "Kamerdyner".

 

 

 

24. Szpital Uniwersytecki – nowy budynek

Nowy pięciokondygnacyjny budynek z najnowocześniejszym blokiem operacyjnym, powstał w 2013 r. To m.in. wynik przebudowy i modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Dzięki niej znacznie poszerzył się zakres usług medycznych oferowanych przez szpital.

 

 

25. Stara Kotłownia

W 2013 r. kortowska kotłownia pochodząca z przełomu XIX i XX w. zmieniła się nie do poznania. Powstał budynek będący połączeniem starej architektury i techniki z nowoczesnym wzornictwem, wyposażony w infrastrukturę najnowszej generacji. W starej kotłowni mieści się m.in. Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Akademia Biznesu. Tu odbywają się posiedzenia Senatu UWM i konferencje. W budynku znajduje się też Centrum Ekspozycyjne „Stara Kotłownia”.

 

26. Centrum Gastronomii z Dietetyką i Biooceną Żywności przy Wydziale Nauk o Żywności im. prof. Jerzego Borowskiego

Oddane do użytku w 2015 roku. Jest jedynym tego typu w Polsce ośrodkiem naukowo-badawczym, który rozwija działalność z zakresu gastronomii i sztuki kulinarnej, dietetyki i profilaktyki żywieniowej oraz biooceny żywności jednocześnie współpracując ze specjalistami branży gastronomicznej oraz dietetykami.

 

27. Termomodernizacja budynku przy pl. Łódzkim 3

Budynek zyskał nowe okna- 466 szt., drzwi- 10 szt., nową instalację wewnętrzną c. o, c. w. u. i nowy węzeł cieplny. Bardzo ważnym elementem remontu była wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz nowa elewacja w bardziej przyjaznych kolorach. Koszt ok. 2,8 mln zł. Dofinansowanie to 80%, czyli 2,2 mln zł z funduszy EOG za pośrednictwem Ministerstwa Środowiska.

 

 

 

28. Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa

Supernowoczesny, pięciokondygnacyjny i jeden z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Wybudowany w 2016 r. Centrum umożliwia naukowcom prowadzenie badań eksperymentalnych z zakresu: biologii molekularnej, farmakologii, patofizjologii, mikroprzepływów krwi w siatkówce, toksykologii, hemofizjologii klinicznej, badań eksperymentalnych w zakresie neurologii i neurochirurgii. Pełni też funkcję dydaktyczną.

 

 

29. Centrum Symulacji Medycznych

Jednostka dydaktyczna przeznaczona dla studentów Collegium Medicum, oddana do użytku w 2017 r. Sale symulacji wysokiej wierności są wyposażone tak samo, jak prawdziwe szpitalne. Zamiast żywego człowieka studenci mają w nich do czynienia z zaawansowanymi technicznie symulatorami (fantomami).

 

 

30. Kompleksowa termomodernizacja 4 budynków dydaktyczno-administracyjnych

Termomodernizację przeszły: Rektorat, siedziba Wydziału Nauk Ekonomicznych, Nowa Zootechnika, siedziba Wydziału Nauki o Żywności oraz mieszczący się przy ul. Szrajbera budynek Wydziału Sztuki. Prace termomodernizacyjne rozpoczęły się w maju 2016 r., a zakończyły w kwietniu 2017 r. Obejmowały m.in.: ocieplenie ok. 18 tys. m2. ścian zewnętrznych, dachów, poddaszy użytkowych, wymianę 2057 okien i 34 drzwi oraz 1693 punktów oświetlenia. Wszystkie te prace kosztowały ok.15,4 mln zł, z tego dofinansowanie z EOG wynosił ok. 12 mln zł a wkład własny UWM – 3,4 mln zł. Planowane rezultaty projektu to: zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię końcową o 56%, zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 46% i oszczędność energii o 57%. Efekty finansowe: 1,7 ml zł oszczędności rocznie na kosztach energii i ogrzewania.

 

 

31. Rektorat

Siedziba władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Budynek wybudowany w ... W 2017 r. zakończyła się jego termomodernizacja - ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów i poddaszy, wymiana okien, drzwi i instalacji grzejnych. Dzięki temu Rektorat zyskał nowy wygląd. Dzięki modernizacji budynek jest też oszczędniejszy i przyjaźniejszy wszystkim osobom w nim przebywającym. 

 

 

32. Remont i modernizacja stadionu uniwersyteckiego

Stadion po przebudowie i modernizacji i spełnia wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i będą mogły odbywać się Mistrzostwa Polski. Obiekt zyskał 8-torową bieżnię o nawierzchni kauczukowej, skoczni do skoku wzwyż, do skoku w dal, trójskoku i o tyczce, rzutnię do rzutu oszczepem, dyskiem i młotem oraz do pchnięcia kulą. Trybuny zostały przebudowane i unowocześnione. Stadion został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łączny koszt remontu to 12 mln zł. 3,5 mln zł dotacji pochodzi od Ministerstwa Sportu i Turystyki, 1,5 mln zł dało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, po 500 tys. zł Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta w Olsztynie, a resztę pieniędzy dołożył UWM.

 

33. Rewitalizacja, ochrona i poprawa warunków bytowania flory i fauny w zabytkowej części Kortowa

W 2020 zakończyła się rewitalizacja terenów zielonych należących do UWM. Odnowiony park, place i roślinność wokół nich to element polityki "Green University", autorskiego programu Rektora Ryszarda Góreckiego. Kortowski park stał się miejscem przyjaznym zwierzętom. Na drzewach zawisło ok. 60 budek lęgowych dla ptaków, są domki dla jeży, schronienia dla żab i owadów. W dalszej kolejności rewitalizacja objęła także place Łódzki i Cieszyński. Latarnie i ławki wybrano, tak, aby nawiązywały do zabytkowego charakteru starego Kortowa. Wokół ścieżek pojawiły się rabaty kwietne z bylin i roślin cebulowych. Jednym z miejsc, które uległo zmianie jest teren wokół Rektoratu. Plac Cieszyński zyskał nową nawierzchnię. Powstały także miejsca postojowe wyznaczone za pomocą kostki kamiennej. 

 

Trwa budowa i przygotowanie kolejnych obiektów

 

34. Nowe pomieszczenia i laboratoria dla nowego kierunku chemia

Zajęcia na kierunku chemia będą odbywały się w budynku, w którym obecnie mieści się Katedra Chemii i Chemii Środowiska. Przejdzie on jednak gruntowny remont i modernizację. Ciągi komunikacyjnych zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda), wyposażenie pracownie otrzymają nowe meble laboratoryjne, a istniejące a będące w dobrym stanie zostaną zaadaptowane (nowe blaty, armatura, dygestoria)

 

 

 

35. Nowa siedziba Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych

Nowa siedziba obu wydziałów powstaje w Kortowie u zbiegu alei Warszawskiej i ulicy Dybowskiego. Prace budowlane rozpoczęto w marcu 2020 roku. Zgodnie z planem inwestycja zostanie ukończona w 2023 r. Nowy budynek będzie dostosowany do potrzeb studentów i pracowników, będzie mieć od 2 do 4 kondygnacji nadziemnych i zostanie częściowo podpiwniczony. Jego maksymalna wysokość wyniesie ok. 18 m.

 

36. Centrum popularyzacji nauki Kortosfera

Dla każdego i otwarta sześć dni w tygodniu. Będzie to pierwsza tego typu placówka w północno-wschodniej Polsce i jedna z najważniejszych atrakcji Olsztyna. Budowa Centrum Popularyzacji Nauki Kortosfera powinna zakończyć się w 2020 roku. Obiekt pierwszych gości przyjmie najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2021 roku.