Rok 2002

najmłodsze pokolenie chruścikarzy

chruściki z Litwy

Najmłodsze pokolenie chruścikarzy?

14 grudnia 2002 r. miałem wystąpienie przed młodzieżą wybitnie uzdolnioną ze szkół średnich i gimnazjów. Wykład zatytułowany był „dlaczego owady wodne uciekają ze wsi do miast”. W spotkaniu wzięła udział trójka najmłodszych entomologów ze szkół podstawowych. Od jakiegoś czasu prowadzę dla nich kółko entomologiczne. Obok to rysunek chruścika Semblis phalaenoides, wykonany przez Mateusza Sowińskiego z SP nr 2 w Olsztynie. Za jakieś dziesięć lat można będzie sprawdzić, czy rzucone w ten sposób ziarno wydało plon. Oczywiście plon chruścikowy...

 

 

Chruściki z Litwy i współpraca polsko-litewska

Na początku grudnia 2002 r. gościła u mnie, z krótką robocza wizytą, Pani Giedre Cibaite z Instytutu Ekologii z Wilna. Celem pobytu była weryfikacja oznaczeń Trichoptera z obszaru Litwy. Miałem okazję obejrzeć kilka niezwykłych gatunków. Efektem spotkanie będzie pierwszy spis chruścików Litwy... oraz ciekawa, chruścikowa polsko-litewska współpraca badawcza.

Krok po kroku tworzony jest międzynarodowy zespół badający chruściki w Regionie Bałtyckim oraz Europie Wschodniej. Liczę, że już wkrótce uda się rozpocząć monitoring fauny wodnej, ze szczególnym uwzględnieniem oczywiście moich ulubionych chruścików. Najpierw jednak trzeba dokonać wstępnej inwentaryzacji fauny w poszczególnych krajach i regionach. Oraz równolegle wypracować sensowne metody badań faunistyczno-ekologicznych z jednoczesnym oszacowaniem błędu.

            W najbliższym czasie spodziewam się dłuższych wizyt: dr. Michaiła Moroza z Białorusi (będziemy finalizowali opracowanie chruścików obszarów chronionych Białorusi) oraz dr. Romana Godunko z Ukrainy (jednym z efektów będzie pierwszy spis gatunków Trichoptera Ukrainy). Rok 2003 zapowiada się pracowicie i ciekawie.