Życiorys  (CV)– zebrał Tomasz Majewki, z różnych źródeł

 

Musisz uchwycić esencję kogoś, kim jesteś i przedstawić to w sposób odróżniający Cię od konkurencji. Wszystko po to, aby zdobyć klienta - w tym przypadku pracodawcę, który Cię zatrudni.

Czytający twoje CV poświęci początkowo nie więcej niż 30 do 45 sekund, aby zorientować się, czy spełniasz wymagania stawiane przez pracodawcę. Nie pisz epopei. Szczegóły pozostaw na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Staraj się logicznie przekazać informację, wyważyć treść.

Jeżeli twój życiorys źle się czyta, zostanie odrzucony bez względu na to, jaki jesteś dobry.

Stosuj takie wyróżnienia, jak tłusty druk, kursywa czy podkreślenia.

 

Informacje o sobie należy podawać w sposób jasny i zwięzły oraz udowodnić, jakie się posiada umiejętności, osiągnięcia w pracy, doświadczenie zawodowe i wykształcenie.

 

Elementy życiorysu:

Dane personalne - nazwisko i imię, adres, data urodzenia, stan cywilny oraz numery telefonów (stacjonarny i/lub komórkowy) i ewentualnie numer faxu i adres e-mail.

Cel - ta część powinna zawierać stanowisko, o jakie się ubiegasz oraz określać w sposób zwięzły i jasno sprecyzowany, co pragniesz osiągnąć podejmując pracę w danej firmie.

Doświadczenie zawodowe - powinno być umieszczone w odwróconym porządku chronologicznym. Rozpocznij listę, umieszczając zajmowane stanowiska i rodzaj wykonywanej pracy z datą zatrudnienia. Podaj tylko rok rozpoczęcia pracy, nie podawaj szczegółowych dat, chyba, że jest to konieczne. Używaj słów, które zwrócą uwagę czytającego. Przedstawiając swoje osiągnięcia w pracy zawodowej używaj słów pozytywnych, dynamicznych. To, co chcesz opisać nie powinno wyglądać jak pamiętnik czy dziennik, opisujący każdy twój krok. Sprecyzuj swoje osiągnięcia. Nie bój się używać takich określeń jak: zwiększył dochód, udoskonalił, zaoszczędził lub inne pozytywy wykazujące, że twój bezpośredni wysiłek przyczynił się do korzyści firmy.

Wykształcenie - warto dodać, iż zwykle ,,Wykształcenie" pojawia się w curriculum vitae po ,,Historii pracy". Jednak osoby, które niedawno ukończyły szkoły lub uczelnie i mają niewielkie doświadczenie zawodowe lub nie mają go wcale, mogą zmienić te kolejność. Wraz jednak z bagażem zdobytych umiejętności i doświadczeń zawodowych sekcja ,,Wykształcenie" przesuwa się w stronę końca CV. Czasami mogą pojawić się braki wykształcenia w stosunku do określonych aspiracji zawodowych danej osoby. Można owe braki w pewnym stopniu zasłonić, kładąc główny nacisk w curriculum vitae na zdobyte wcześniej doświadczenia, własne zaangażowanie w pracę oraz olbrzymią energię i entuzjazm.

Informacje dodatkowe

W ostatniej części curriculum vitae można zamieścić kilka dodatkowych informacji, które powinny być konkretne i zwięzłe. Nalezą do nich:

Zainteresowania - można wpisać tylko takie, które pokrywają się w jakimś stopniu z wymaganiami stawianymi w oferowanej pracy, i które mogą zwiększyć twoją szansę zatrudnienia.

Nagrody i pochwały - może to być jedyna rzecz, która będzie cię wyróżniać spośród wszystkich kandydatów na dane stanowisko pracy.

Wiedza techniczna i umiejętności komputerowe - pracodawcy poszukują ludzi z określonymi umiejętnościami i co ważniejsze ludzi, którzy potrafią się, uczyć oraz adoptować nowe technologie.

Języki obce - żyjemy i pracujemy w światowym systemie gospodarczym, gdzie znajomość języków obcych jest pożądana, a często wręcz nieodzowna.

Referencje - nie podawaj żadnych i napisz: ,,Dostępne na życzenie". Miej jednak przygotowaną listę referencji na wypadek, gdyby cię o nie poproszono.

 

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE BŁĘDY W CURRICULUM VITAE

Treść

Pomijanie dat

Brak chronologii na liście wykonywanych zawodów

Zbyt przesadne prezentowanie odpowiedzialności w pracy

Zbyt dużo detali w opisie powierzonych obowiązków

Bezpodstawne opisy własnych umiejętności

Osiągnięcia

Brak wypisanych osiągnięć, tylko stanowiska pracy i powierzone obowiązki

 

Wizualne

Ekstrawagancki wygląd

Dołączone rysunki lub grafika

Brak odręcznego podpisu (na wydruku komputerowym)

Gramatyka

Brak liter w wyrazach

Udziwnione słownictwo

Błędy ortograficzne

Błędy gramatyczne

Niedokończone zdania

Organizacja

CV niezorganizowane

Zbyt długie

Brak określonego kierunku i celu

Ukrywanie braków lub kłamstwa w historii pracy i wykształcenia

Poszukiwany kandydat z jajem!

Życiorys, czyli CV to nasza reklamowa broszura. Musimy zatem na wstępie ustalić, czym chcemy i możemy zabłysnąć. Jeśli nie możemy się pochwalić doświadczeniem zawodowym, postawmy na wykształcenie. I odwrotnie. Ważne, aby nie umieszczać tych informacji w sposób mechaniczny, ale w dokładnie przemyślanej kolejności.

Prawda i tylko prawda
Należy poinformować przyszłego szefa o tzw. lukach w naszym zawodowym życiorysie, np. spowodowanych brakiem pracy. Zwłaszcza jeśli są to luki długotrwałe, np. 2-letnie. Każda "biała plama" może być bowiem dla pracodawcy niepokojąca. Jeśli zatem przez jakiś czas przebywaliśmy za granicą, poszukiwaliśmy pracy, mieliśmy przerwę na dokończenie studiów czy wychowywanie dzieci napiszmy o tym. Wówczas nasze CV będzie na prawdę rzetelne.

Oryginalność w cenie
Pracodawcę obchodzi czym zajmujemy się po godzinach. Kandydaci z pasją są stawiani wyżej niż ci, których interesuje tylko film, muzyka czy sport. To, że kandydat na pracownika ma pasję jest dla pracodawcy informacją, iż jest to osoba, która potrafi się "zapalić" w tym co robi, potrafi odpoczywać, a co za tym idzie jest bardziej efektywna w pracy.

Nie powinniśmy zamieszczać na CV żadnych ozdobników, elementów graficznych, kolorów. Nie dotyczy to jednak ubiegania się o stanowisko wymagające kreatywności i dobrych pomysłów np. w agencji reklamowej, dziale marketingu, promocji czy reklamy. Tam oryginalność w CV może być mile widziana. Znam przypadek, gdy pewna agencja reklamowa zamieściła informację, iż poszukuje "kandydatów z jajem". Jeden z zainteresowanych odpowiedział na ten anons wysyłając CV wypisane na papierowej serwetce w wydmuszce jajka.

Nie podkreślaj
Jeśli nie możemy pozwolić sobie na ekstrawagancję, to podkreślmy ważne informacje w inny sposób. W jaki? Na pewno nie należy podkreślać tych informacji długopisem. Najlepszym rozwiązaniem będzie pogrubiona czcionka. Możemy w ten sposób "wytłuścić" nazwy firm oraz stanowiska, jakie w nich zajmowaliśmy. Zróbmy to jednak konsekwentnie we wszystkich przypadkach. Pracodawca na pewno zauważy to, co powinien zobaczyć. A czego nie robić? Na pewno nie powinniśmy pisać w trzeciej osobie, czyli np. "zrobił", "zorganizował". Nie należy również zbytnio się rozpisywać. Dwie kartki formatu A4 to maksimum, i to dopuszczalne tylko wówczas, gdy mamy pracodawcy do zakomunikowanie rzeczywiście ważne i interesujące rzeczy.

Przez internet
Wszystkie poruszone tu kwestie dotyczą również osób, które wysyłają swoje CV przez internet. CV papierowe od internetowego nie różni się w żaden sposób. Ci jednak, którzy wysyłają swoje dokumenty aplikacyjne mailem powinni pamiętać, aby wielkość przesyłanego dokumentu była odpowiednia - zwłaszcza, jeśli dołączają do CV zdjęcie. W innym przypadku może się zdarzyć, że mail będzie się długo otwierał, a na cierpliwość pracodawców nie ma co liczyć lub też zostanie zupełnie skasowany. Przed wysłaniem dokumentu sprawdźmy, czy nie "rozjechał" nam się tekst. Pamiętajmy również, aby nie wpisywać tekstu CV bezpośrednio do maila.

Życiorys do Unii
Coraz więcej osób szuka pracy za granicą, w krajach Unii. Czy CV dla unijnego pracodawcy powinno wyglądać tak samo, jak dla szafa w Polsce?
Dla osób myślących o pracy za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej, przydatny będzie uniwersalny wzór CV opracowany przez Komisję Europejską. Według tego wzoru życiorys jest podzielone na segmenty dotyczące doświadczenia zawodowego, wykształcenia i odbytych szkoleń, znajomości języków obcych oraz umiejętności pozazawodowych. Osoba starająca się o pracę może w każdej części wpisać własne dane i informacje, jednocześnie zachowując wzorcowy układ.

Izabela Chmielewska
dodatki@gazetaolsztynska.pl

Źródło: http://www.wm.pl/index.php?ct=home&id=651102