1. WZROKOWIEC - wygląd

Osoba, której ulubionym kanałem przepływu informacji jest WZROK, posługuje się wyrażeniami nawiązującymi do wrażeń wizualnych. Wzrokowiec woli telewizję niż radio, patrzeć na przepływające obłoki, zamiast chodzić na basen, marzy o przyszłości, nie zajmuje się koszeniem trawnika. Z łatwością możesz poznać wzrokowca po dużej liczbie słów nawiązujących do wzroku obecnych w jego słowniku.

Powie on na przykład tak: „Niech no SPOJRZĘ jeszcze raz na ten problem”. „WIDZĘ, że to nie jest to, o co nam chodzi”. „Nie mam JASNEGO OBRAZU twoich poglądów”. Możesz otrzymać OBRAZ trybu przetwarzania danych u twego rozmówcy, PATRZEĆ na słowa, jakich najczęściej używa

 

2. SŁUCHOWIEC - dźwięk

Słuchowiec woli środki przekazu oparte o DŹWIEK i z nich czerpie informacje. Woli radio niż telewizję, koncert niż balet i będzie raczej słuchał muzyki stereo, niż kosił trawę.

Z jego wypowiedzi z łatwością wyłowisz słowa nawiązujące do słuchu: „Chciałbym USŁYSZEĆ, co masz mi do POWIEDZENIA”, „To BRZMI obiecująco”, „Ta idea BRZMI sensownie”.

Nieraz SŁYSZYSZ, jak ludzie MÓWIĄ, że coś BRZMI dobrze lub źle.

 

3. KINESTETYK - dotyk i odczucia emocjonalne

Osobowość kinestetyczna rozwinęła przede wszystkim sfery DOTYKU i EMOCJI. Kinestetyk będzie wołał pływać, niż iść do kina; tańczyć, niż oglądać balet... to wreszcie ktoś, komu prawdziwą przyjemność sprawia koszenie trawy.

Od razu poznasz tego rodzaju osobę po doborze słów. Kinestetyk powie tak: „CZUJĘ, że swoim sprawozdaniu DOTYKASZ meritum sprawy”. „Zdaje się, że nie udało ci się OGARNĄĆ problemu”. „Gdy będziesz znał już KONKRETY, SKONTAKTUJ SIĘ ze mną”.

Po takich wypowiedziach będziesz już mógł UCHWYCIĆ charakter tej osoby i poradzisz sobie, używając MOCNYCH, KONKRETNYCH argumentów w trakcie rozmowy.