„Zróbmy to razem! Dla siebie, dla innych, dla świata.”

 

WIELKIE SPRZĄTANIE ZIEMI  -  Raport

 

Dzień 11 listopada, a więc rocznicę odzyskania niepodległości, każdy Polak może uczcić inaczej. Jedni biorą udział w oficjalnych uroczystościach, składają wieńce pod pomnikami, chodzą na koncerty, msze, spacery,  inni zwyczajnie – oglądają telewizję. Studenci zaoczni Wydziału Socjologii Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie postanowili uczcić to święto nieszablonowo. 12 listopada zorganizowali w Olsztynku wielkie sprzątanie Ziemi pod hasłem: „Zróbmy to razem! Dla siebie, dla innych, dla świata.”

Skąd taki pomysł?

Jednym z przedmiotów na III roku Socjologii jest ekologia. Wykłady prowadzi prof.  Stanisław Czachorowski, znany z oryginalnych pomysłów i nietypowego podejścia do studentów. I to właśnie on był całym inicjatorem akcji. To on zawsze powtarza, że tylko wiedza poparta praktycznym doświadczeniem, daje pełne zrozumienie i przynosi określone efekty. Dlatego właśnie studenci postanowili działać.

Dlaczego Olsztynek?

Studentka Wanda Mórawska zna osobiście burmistrza Olsztynka. Od razu wiedziała, że będzie to idealne miejsce do podjęcia takiej akcji, ponieważ organizatorzy z całą pewnością będą mogli liczyć na jego pomoc. Trzeba przecież wybrać miejsce, załatwić transport, ekipę, która wywiezie śmiecie na wysypisko, powiadomić służby porządkowe, media, być może zorganizować jakieś dodatkowe atrakcje … Miała rację. Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka, nie czekał ani chwili. Zaoferował pomoc organizacyjną, wsparcie duchowe i bezinteresowność. Akcja nabierała tempa, ale wcześniej …

Kto, co i gdzie?

…wcześniej zawiązał się komitet organizacyjny. Liderami okazały się dwie przebojowe studentki: Wanda Mórawska i Aldona Galanek. To one trzymały wszystko w garści, to one nie spały po nocach i to one zasługują na największy podziw i uznanie. Ale wraz z nimi pracował jeszcze cały sztab innych osób:

  1. Organizacja pracy w terenie, powiadomienie służb porządkowych i gazety lokalnej –    Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka
  2. Współpraca z władzami lokalnymi i władzami uczelni – Wanda Mórawska, Aldona Galanek
  3. Zaproszenie do udziału w akcji ochotników ze społeczności lokalnej – Wanda Mórawska
  4. Zaproszenie do udziału w akcji ochotników z uczelni – Małgorzata Rudel, Aldona Galanek
  5. Pozyskanie sponsorów – Wanda Mórawska, Aldona Galanek, Marzena Lisińska
  6. Pomysł hasła – Małgorzata Rudel
  7. Zredagowanie ulotek, podziękowań, listu otwartego do burmistrza – Małgorzata Rudel
  8. Ksero ulotek – Helena Piechota
  9. Kontakt z mediami – Burmistrz Olsztynka Pan Mirosław Stegienko (prasa lokalna), Iwona Sufranowicz-Bartos (Gazeta Olsztyńska i Radio Olsztyn), Helena Piechota (TVP S.A. Oddział Olsztyn), Jadwiga Niedziela (Gazeta Nidzica), Aldona Galanek (Gazeta Olsztyńska)
  10. Transparent główny – Mirosława Skała,  Andrzej Janikowski
  11. Transport – Jadwiga Niedziela, Andrzej Janikowski
  12. Punkt medyczny (pierwszej pomocy) – Ewa Pawełczyk, Marzena Lisińska
  13. Obsługa pikniku – Wanda Mórawska, Jadwiga Niedziela
  14. Obsługa grilla – Anna Maziec, Sylwia Maciak, Izabela Szyszko, Marcin Szanter
  15. Zdjęcia – Małgorzata Rudel, Aldona Galanek, Jadwiga Niedziela
  16. Certyfikaty – Aldona Galanek
  17. Raport końcowy – Małgorzata Rudel

Dodatkowo, każda grupa wykonała swój transparent.

 

Na tydzień przed spotkaniem, we wszystkich budynkach uczelni oraz w niektórych miejscach publicznych Olsztynka, zawisły ulotki informujące o zaplanowanej akcji. Przez trzy dni w Radio Olsztyn słychać było tekst z ulotki, zachęcający wszystkich do wspólnego sprzątania. W sobotniej Gazecie Olsztyńskiej ukazała się wzmianka na ten temat. O przedsięwzięciu powiadomione zostały media: Gazeta Olsztyńska, Gazeta Nidzicka, Radio Olsztyn i TVP S.A. Oddział Olsztyn.

Do boju!

W sobotę 12 listopada o godzinie 10.00, wszyscy spotkali się na dworcu PKP w Olsztynku. Przyjechał również prof. Czachorowski. Na miejscu był obecny burmistrz. Z piskiem opon zajechała ekipa telewizji olsztyńskiej. Zebrała się w sumie spora grupa, ponad 150 osób. Byli studenci WSIiE,  młodzi i starsi, co niektórzy z rodzinami, byli studenci z UWM, gimnazjaliści z Olsztynka wraz z opiekunką, mgr Anną Krasowską, gimnazjaliści i licealiści z Olsztyna, osoby z Urzędu gminy, niektórzy sponsorzy oraz miejscowi.

I tak się zaczęło. Jeszcze tylko kilka słów na temat segregacji śmieci, jeszcze parę słów o bezpieczeństwie i … do roboty!

Rozdano worki i rękawice foliowe. Tłum podzielono na dwie grupy. W każdej z nich  była  pielęgniarka, która miała ze sobą podręczną apteczkę. Jedna grupa, około 40 osób, z prof. Czachorowskim na czele, pojechała autokarem do pobliskiej Ameryki. Należało sprzątnąć teren wokół Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci. Druga grupa, liczniejsza, miała za zadanie przejść przez miasto i kierując się ulicą Leśną dotrzeć w określone miejsce. Tam na zmęczonych czekało ognisko.

Obie grupy ruszyły do pracy, a naprawdę było, co robić: gazety, szmaty, worki foliowe, plastikowe i szklane butelki, puszki, akcesoria gumowe i metalowe, dużo styropianu. Jedne z ciekawszych zdobyczy to: wielka opona samochodowa, stary, przegnity płaszcz damski, spodnie, plastikowe krzesełko dziecięce, elementy komputera. Entuzjazm zbieraczy unosił się w powietrzu. Napełnione, powiązane worki, ustawiano wzdłuż drogi, skąd miały je zabrać służby porządkowe Olsztynka.

Zmęczeni, lecz szczęśliwi

Parę minut po godzinie 12.00 wrócił autokar z Ameryki. Wszyscy uczestnicy zebrali się przy ognisku, które zorganizował burmistrz na terenie oczyszczalni ścieków. Były świeże bułeczki, kiełbaski z ogniska lub z grilla, napoje dla młodzieży i piwko dla dorosłych. Ludzie byli zmęczeni, ale zadowoleni. „Odwalili” kawał dobrej roboty i to się czuło, w sercu i w kościach.

Na koniec były podziękowania i dyplomy. Burmistrz, nauczycielka i prof. Czachorowski otrzymali kwiaty, dyplomy, certyfikaty i pamiątkowe statuetki. Na ręce pana burmistrza studenci złożyli list otwarty, w którym przekonują, jak ważna jest dla świata ochrona środowiska i walka ze śmieciami. Podziękowania otrzymali również organizatorzy i sponsorzy. Uczestnicy sprzątania otrzymają w najbliższym czasie, potwierdzone przez pana profesora, certyfikaty zaświadczające o udziale w akcji oraz tytuł: Wielkiego Czyściocha Ziemi.

Przy ognisku, humor dopisywał wszystkim. Zajadając kiełbaski, „sprzątacze” robili pamiątkowe zdjęcia, śmiali się, dyskutowali o rzeczach ważnych i mniej ważnych. Wygłoszono nawet kilka monologów, przeprowadzono kilka wywiadów.

 

Pomału, wszyscy rozjechali się do domów. Pociągami, okejkami, samochodami. Ci, co zostali do końca, posprzątali teren, wyczyścili grille, ugasili ognisko.

Podsumowanie

Studenci działali razem i to był ich power. Osiągnęli wszystko to, co na początku sobie założyli: zorganizowali akcję, licznie wzięli w niej udział, zachęcili do udziału w projekcie władze lokalne Olsztynka, swoje rodziny, studentów z innych uczelni, gimnazjalistów, licealistów, ludność miejscową. Znaleźli sponsorów i zainteresowali media. Wypromowali swoją uczelnię. Nabrali doświadczenia i są teraz ciut mądrzejsi, niż byli przedtem. Przynajmniej,  jeśli chodzi o ekologię. Pokazali, że niczego się nie boją! Nawet aura była po ich stronie!  Ale przede wszystkim poznali się lepiej i zintegrowali jako społeczność studencka. Teraz uczelnia może mieć z nimi kłopot! Zachęceni sukcesem, pewnie znów spróbują coś zorganizować. Ale może być też dumna. Z tego, że ma takich studentów…

 

I ja tam byłam, czynny udział w akcji wzięłam. A co widziałam i słyszałam, wszystko tutaj opisałam.

Z ekologicznym pozdrowieniem

Małgorzata Rudel

 

 

Oto lista sponsorów, którym  chcielibyśmy serdecznie podziękować:

 

      Jarmakowicz, Zapolski Sp.j.

 

            Marcin Pałubiński

 

      Prezes Jan Płocharski

 

      Roman Staszewski – wypożyczenie grilla

 

       Marcin Kalbarczyk

 

      Zbigniew Janikowski

 

      Janina Zubolewicz

 

 

            Genowefa Cichocka

 

 

 

Jesteśmy Obywatelami Świata!

List otwarty do Pana Mirosława Stegienko, Burmistrza Olsztynka

 

 

Jednym z zadań własnych gminy jest ochrona środowiska: dbanie o zieleń miejską, parki, właściwe usytuowanie i utrzymywanie wysypisk śmieci oraz takie planowanie zagospodarowania przestrzennego gminy, które uwzględnia racje ekologiczne. Zadaniem gminy jest rozlokowanie wysypisk śmieci tak, aby pomieściły wszystko to, co mieszkańcy gminy wrzucają do pojemników na śmieci, zapewnienie właściwej lokalizacji takich pojemników oraz możliwości sortowania odpadów. Problem składowania śmieci staje się coraz trudniejszy zwłaszcza, że ciągle ich przybywa, a nie odwrotnie. W tym celu potrzebne jest współdziałanie władz i miejscowej ludności. Zrobiliśmy pierwszy krok, i zrobiliśmy go wspólnie. Jest to bardzo mały kroczek, ale kroczek na skalę światową. Jeden krok to niewiele, ale dwa, trzy, pięć, sto, tysiąc… to już jest coś, co daje konkretny efekt! Małymi kroczkami weszliśmy do Europy, małymi kroczkami wejdziemy do wspólnoty świata, po to by dbać o niego, chronić go, i kochać…

Ziemia jest kolebką roślin, zwierząt i ludzi. Jest jedyną planetą, na której rozwinęło się życie. Jeśli nie będziemy o nią dbać, to może dojść do jej zniszczenia. A tego przecież nie chcielibyśmy, prawda? Gdzie będziemy wtedy żyć? Na Księżycu? Nasza Ziemia jest taka piękna! Musimy nauczyć się chronić naszą planetę. Musimy podjąć bardziej rygorystyczne środki ochrony wody, gleby i powietrza. Musimy odzyskiwać i przetwarzać wszelkie odpady: papieru, szkła, aluminium… ponownie wykorzystywać puste opakowania. Inaczej, jeszcze za sto lat, następne pokolenia będą wciąż odnajdywać wyrzucone przez nas plastikowe butelki.

Czy wie Pan, Panie Burmistrzu, że taki pospolity w Polsce płaz, jak żaba, może już niedługo stać się gatunkiem wymarłym? Liczba płazów w Polsce w ostatnich latach gwałtownie spadła, ponieważ mamy znacznie mniej zbiorników wodnych niż 10 lat temu. Niektóre z nich zostały celowo zasypane lub odwodnione, ponieważ potrzebna była ziemia pod budownictwo i autostrady. Degradujący wpływ na zbiorniki wodne ma także odprowadzanie ścieków, odpadów komunalnych i przemysłowych. Niektóre są tak zanieczyszczone, że tylko glony mogą się w nich rozwijać. Im mniej terenów podmokłych, tym mniej płazów; tym mniej życia, bo woda to przecież życie. Niestety, rzadko już słyszy się rechotanie żab…

W obcowaniu ze wszystkimi żyjącymi stworzeniami i w korzystaniu z zasobów naturalnych powinniśmy kierować się roztropnością. Tylko w ten sposób możemy zachować i przekazać następnym pokoleniom niezmierzone bogactwo, jakim obdarzyła nas natura. Wspólnymi siłami musimy działać w celu utrzymania środowiska naturalnego na naszej planecie.

 

Każdy z nas jest obywatelem swojego kraju, ale jest też obywatelem zjednoczonej Europy i obywatelem świata. Każdy z nas, jest więc odpowiedzialny za cały świat, w którym żyjemy. Jak powiedział kiedyś Kofi Annan - Sekretarz Generalny ONZ -  Ziemia nie jest naszą własnością! Ona tylko pozwala nam żyć. To skarb, który przechowujemy dla następnych pokoleń.

 

 

 

Studenci zaoczni Wydziału Socjologii

Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie

 

12 listopada 2005 roku

 

 

 

12 listopada 2005 roku, Olsztynek

Komitet organizacyjny:

      Komitet  organizacyjny (Wersja robocza)

  1. Współpraca z władzami  lokalnymi – Wanda Morawska
  2. Współpraca z władzami uczelni – Aldona Galanek
  3. Wyznaczenie miejsca do sprzątania, składowania śmieci i ich wywóz, zawiadomienie gazety lokalnej i służb porządkowych – Burmistrz Miasta Olsztynka Pan Mirosław Stegienko
  4. Zaproszenie  do udziału w akcji ochotników ze społeczności lokalnej – Wanda Morawska, Andrzej Janikowski(ma rozwiesić w Olsztynku nasze ulotki)
  5. Zaproszenie do udziału w akcji ochotników z uczelni – Małgorzata Rudel, Aldona Galanek
  6.  Pozyskiwanie sponsorów – Wanda Morawska, Aldona Galanek, Marzena Lisińska, Andrzej Janikowski (sponsor do transportu grilla)
  7. Zredagowanie ulotek, podziękowań – Małgorzata Rudel
  8. Ksero ulotek – Helena Piechota
  9. Kontakt mediami – Jadwiga Niedziela(Gazeta z Nidzicy) , Helena Piechota (TV).....................................(Radio Olsztyn)
  10. Wykonanie transparentów – Mirosława Skała,......................................
  11. Transport – Andrzej Janikowski
  12. Obsługa pikniku – Wanda Morawska, Jadwiga Niedziela,....................
  13. Zdjęcia – Małgorzta Rudel, Aldona Galanek, Jadwiga Niedziela................
  14. Punkt medyczny (pierwszej pomocy) – siostra Ewa Pawełczyk
  15. Poinstruowanie ochotników o zasadach bezpieczeństwa i potencjalnych zagrożeniach – Ewa Pawełczyk

 

 

Plakat (możesz też posłuchać, kliknij):

HEJ !   CZŁOWIEKU !!!

Tak ! Tak !   Do ciebie mówię !!!

Nie oglądaj się za siebie !   Hallo !!!

12 listopada 2005 r. – Czy wiesz, co to za dzień ?!

To wielki dzień i wielkie święto ! Moje swięto !

Dlaczego ?

Bo w tym dniu będę piękna i odświętna ! Bo w tym dniu będę najważniejsza !

Bo w tym dniu spotkają się wszyscy moi znajomi i przyjaciele. Bo w tym dniu pozbierają  wszystkie niepotrzebne rzeczy, jakie leżą na mojej skorupie. Szkło, papier, żelastwo i inne odpadki trafią tam, gdzie powinny, tam, gdzie nikogo nie będą odstraszać, tam, gdzie nikomu nie będą zagrażać.

Posprzątajcie mnie !

Chcę być piękna, przyjazna, zielona, pachnąca …

Chcę być wasza ! Ale musicie o mnie dbać !

Dlatego czekam na was

12 listopada 2005 r.

                                                                              Wasza Ziemia.

 

 

 

Drodzy studenci, wykładowcy i wszyscy zainteresowani !

Studenci studiów zaocznych Socjologii WSIiE TWP w Olsztynie organizują wielkie sprzątanie Ziemi pod hasłem:

„Zróbmy to razem! Dla siebie, dla innych, dla świata.”

Spotykamy się 12 listopada 2005 r. w Olsztynku, na Dworcu PKP o godz. 10.00. Zapewniamy worki i rękawice foliowe. Cała akcja potrwa około 2 godzin, potem wszyscy spotykamy się na ognisku. Będzie pieczenie kiełbasek i dzielenie się wrażeniami. Weźmy ze sobą rodzinę, znajomych, ciepłe kurtki, słoneczną pogodę i dobry humor. Do zobaczenia!

                                                                                                         Organizatorzy:  Socjologia E2

 

 

 

Posprzątamy świat … nasz świat …przynajmniej kawałek … i zrobimy to razem …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Było też radio, była telewizja i wzmianki w innych gazetach.