rss facebook e-mail
UWM Olsztyn
Jesteś tutaj: Strona główna » Media o nas » Nagroda dla UWM

Nagroda dla UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski został „Liderem Wdrażania Regionalnych Strategii Innowacji”. To ukoronowanie trzyletniego programu, w którym wzięli udział pracownicy i absolwenci uniwersytetu.

Projekt „Regionalny transfer wiedzy UWM – staże pracowników i absolwentów w firmach”, to inaczej mówiąc: Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie konkurencyjności firm i przedsiębiorstw, które miały skorzystać z innowacyjnych rozwiązań wdrażanych przez pracowników i absolwentów UWM. Współpraca miała także pomóc rozpoznać potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców w stosunku do przyszłej ewentualnej współpracy na polu badawczo-rozwojowym.

W ramach projektu 122 absolwentów UWM i 76 pracowników odbyło staże w kilkudziesięciu firmach w regionie i poza nim. W trakcie pracy stażyści mogli liczyć na wypłatę dodatku stażowego, zwrot kosztów podróży i wyżywienia, jeśli odbywali staż poza miejscem zamieszkania. W rezultacie pracę znalazło 24 absolwentów i jeden pracownik uczelni. Projekt zakładał także, że stażyści wdrożą w przedsiębiorstwach 15 innowacji organizacyjnych, technicznych lub technologicznych. Okazało się, że stażyści wdrożyli 270 innowacyjnych rozwiązań!

Wojciech Samulowski, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM uważa, że do wygrania konkursu przyczyniła się głównie ilość wprowadzonych rozwiązań i innowacji. Co zaskakujące wiele z nich było rozwiązaniami stosowanymi już 20-30 lat temu, co świadczy o niskim poziomie technologicznym niektórych przedsiębiorstw.
Między innymi zaproponowano zmiany w eksploatacji oczyszczalni ścieków oraz dopracowano instrukcję jej obsługi, wprowadzono produkcję trawników rolowanych – na rodzimym gruncie, odpowiednio przygotowanym i wzbogaconym, wdrożono produkcję peletu (paliwa ekologicznego) w oparciu o drewno wierzby krzewiastej, zaprojektowano innowacyjny sposób uzyskiwania wysokiej jakości mięsa, stworzono autorski sposób uzyskiwania wysokiej jakości mięsa zwierząt dzikich utrzymywanych przez człowieka (jelenia, daniela, strusia, emu), opracowano innowacyjny sposób produkcji gyrosa i kebaba oraz niskotłuszczowego pasztetu.

Innowacje – jak i sposób nadzorowania projektu poprzez Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM – zdobyły uznanie kapituły konkursu „Liderzy Wdrażania Regionalnych Strategii Innowacji”. UWM zdobył pierwszą nagrodę, która została wręczona w Instytucie Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym w Łodzi.

Autor: M.R.
Źródło: Życie Olsztyna,