BPE_logo_małe.jpg

Tytuł projektu:

Opracowanie technologii sztucznie stymulowanego rozrodu oraz poradnika hodowcy dla okonia eurazjatyckiego (Perca fluviatilis) - umowa nr E!8028PERCAHATCH/2013 z dnia 15.07.2013 r. Realizowany w ramach Programu Międzynarodowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Eureka.

Kwota:
Czas realizacji:
01.05.2013 - 30.04.2015
Opis:

Celem projektu jest rozwój technologii sztucznie stymulowanego rozrodu okonia (Perca fluviatilis), a następnie kompilacja uzyskanych wyników w postaci podręcznika technik wylęgarniczych mającego charakter poradnika hodowcy. Generalnym problemem badawczym jest opracowanie możliwie optymalnej procedury kontrolowanego rozrodu okonia z zastosowaniem stymulacji hormonalnej. Badania będą prowadzone w dwóch ośrodkach naukowych (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie [Polska] oraz University of Szent Istvan w Godollo [Węgry]) będących aplikantami projektu EUREKA oraz w Węgierskim gospodarstwie rybackim (Szabolcsi Halaszati Kft.), będącym głównym aplikantem tego projektu (PERCAHATCH), gdzie proponowane rozwiązania będą testowane w skali przemysłowej. Dużą zaletą opublikowanego poradnika hodowcy będzie fakt, że uzyskane w warunkach laboratoryjnych wyniki będą potwierdzane w warunkach terenowych. W trakcie trwania niniejszego projektu planowane jest wdrożenie dostępnej wiedzy w warunkach komercyjnego gospodarstwa rybackiego. Poszerzona o nowe elementy, bardziej szczegółowa, sprawdzona w praktyce technologia sztucznie stymulowanego rozrodu okonia powinna zapewnić hodowcom większą efektywność produkcji larw i tym samym zwiększyć rentowność przedsięwzięcia jakim jest akwakultura okonia.

Kierownik / Koordynator projektu:
dr inż. hab. Sławomir Krejszeff
Opiekun projektu: