Regulamin Komisji ds. Etyki Badań Naukowych
Zmień rozmiar tekstu
I. Ogólne Założenia Działania Komisji
§ 1
- Celem działania Komisji ds. Etyki Badań Naukowych, zwanej dalej Komisją, jest opiniowanie wszystkich projektów badawczych z udziałem ludzi, będących przedmiotem wniosku o finansowanie ze środków Narodowego Centrum Nauki.
- Zakres działania Komisji obejmuje nieinwazyjne badania empiryczne z udziałem ludzi, które nie prowadzą do ingerencji w organizm badanego, w tym do pobierania płynów ustrojowych, podawania leków i wszelkich substancji uznawanych za szkodliwe lub zmieniające stan psychiczny (tzw. psychoaktywnych, w tym alkoholu niezależnie od dawek), itp. Zakres działania Komisji nie pokrywa się z zakresem działania Komisji Bioetycznej UWM oraz Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach.
- Za etyczną stronę badań realizowanych na potrzeby prac dyplomowych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich, podyplomowych, doktorskich) i innych prac empirycznych realizowanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie nie będących przedmiotem wniosku do Narodowego Centrum Nauki, odpowiada opiekun naukowy lub prowadzący zajęcia. Komisja może jednak na wniosek rozpatrzyć również projekty badawcze, które zdaniem wnioskodawców wymagają opinii o charakterze etycznym.
§ 2
- Kadencja Komisji trwa 4 lata, zgodnie z kadencją organów kolegialnych Uczelni.
- Członkowie Komisji oraz jej przewodniczący są powoływani i odwoływani przez Rektora spośród pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- Komisja spośród swoich członków wybiera wiceprzewodniczącego i sekretarza.
- Komisja realizuje swoje zadania w sposób bezstronny, poufny i przejrzysty. W przypadku wystąpienia potencjalnego konfliktu interesów któregoś z członków Komisji w odniesieniu do rozpatrywanego wniosku, obligatoryjnie zostaje on wyłączonyz podejmowania uchwały. Członkowie Komisji są zobowiązani do zachowania w tajemnicy informacji uzyskanych w związku z udziałem w jej pracach.
- Za administracyjną obsługę prac Komisji odpowiada Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
II. Procedura Wydawania Opinii
§ 3
- Wniosek w sprawie wydania opinii składa osoba zainteresowana. Wniosek o opinię mogą złożyć również władze Wydziału (Dziekan lub właściwy Prodziekan) lub Uczelni (Rektor lub właściwy Prorektor).
- Wnioskodawca kieruje wniosek do Przewodniczącego Komisji w formie papierowej i podpisanej przez wnioskodawcę oraz w formie elektronicznej (nośniku danych), poprzez Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- Przewodniczący, po zapoznaniu się z dokumentacją, przekazuje ją dwóm członkom Komisji, których specjalizacja naukowa jest najbliższa treści wniosku, w celu przygotowania przez nich opinii.
- Członkowie Komisji prezentują opinie, a przewodniczący po uwzględnieniu uwag członków Komisji:
a) w przypadku opinii pozytywnych formułuje jednolitą treść opinii, która następnie podlega procedurze głosowania,
b) w przypadku opinii negatywnych Komisja formułuje jednolitą treść negatywnej opinii oraz jej uzasadnienie, które następnie podlegają procedurze głosowania. - Każdemu członkowi Komisji przysługuje w głosowaniu jeden głos, który oddaje za przyjęciem lub za odrzuceniem opinii.
- Wydając opinię Komisja może zobowiązać wnioskodawcę do składania regularnych sprawozdań z przebiegu badania, jego aspektów etycznych oraz do przedłożenia raportu końcowego z jego realizacji.
- Rozpoczęcie badań, do których mają zastosowanie przepisy Regulaminu, może nastąpić po uzyskaniu opinii pozytywnej.
III. Tryb Pracy Komisji
§ 4
- Komisja obraduje raz w miesiącu, o ile wpłyną wnioski.
- Harmonogram spotkań Komisji ustalany jest na każdy semestr roku akademickiego na jego początku. Harmonogram ten jest dostępny na stronie internetowej Biura Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (http://www.uwm.edu.pl/badania-nauka).
- Komisja rozpatruje wnioski, które wpłyną do Biura ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką na co najmniej dwa tygodnie przed jej planowanym posiedzeniem.
- Po rozpatrzeniu wniosku Komisja wydaje opinię:
a) negatywną – w przypadku stwierdzenia niezgodności z normami etycznymi (opinia taka wymaga pisemnego uzasadnienia),
b) pozytywną – potwierdzającą zgodność procedur z przyjętymi normami etycznymi (opinia ta nie wymaga uzasadnienia). - Komisja podejmuje uchwały oraz zatwierdza opinie w tajnym trybie głosowania zwykłą większością głosów przy obecności więcej niż połowy członków Komisji, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego.
IV. Przepisy końcowe
§ 5
Integralną część Regulaminu stanowią załączniki.
- nr 1 – Podstawowe zasady etyki badań naukowych
- nr 2 – wzór wniosku do Komisji ds. Etyki Badań Naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
- nr 3 – wzór decyzji Komisji ds. Etyki Badań Naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie