Jestes tutaj:   Start Wiadomości Aktualności Plażowa piłka ręczna: Olsztyn to krajowa czołówka!

Za nami sezon plażowej piłki ręcznej 2013, który dla olsztyńskich drużyn okazał się bardzo udany. Fuzja Anders sięgnęła bowiem po brązowy medal Mistrzostw Polski, a tuż za podium uplasowała się ekipa Orłów Kopcysia. W obu drużynach występują zawodnicy, którzy mają na swoim koncie występy w II-ligowym AZS UWM.

 


Przed rokiem obie drużyny również rywalizowały o tytuł Mistrza Polski, kończąc finałowy turniej w Świnoujściu odpowiednio na czwartym i piątym miejscu. W sezonie 2013 zmianie uległ system rozgrywek. Zrezygnowano z turnieju finałowego na rzecz czterech turniejów mistrzowskich, w których rywalizowały drużyny krajowe, ale także zagraniczne. O medale rywalizowało osiem drużyn (Piotrkowianin, Damy Radę Inowrocław, Płock, Wąbrzeźno, Koszalin, Warszawa oraz dwie olsztyńskie ekipy), jednak w turniejach startowało czasem nawet trzynaście ekip! Tak było także podczas decydującego turnieju Beach Handball Warsaw, który został rozegrany w miniony weekend w Białobrzegach (nad Zalewem Zegrzyńskim).


Po trzech turniejach wiadomo było, że złote krążki trafią do zawodników Piotrkowianina - lidera klasyfikacji europejskiego cyklu EBT, natomiast srebrne medale zawisną na szyjach graczy Damy Radę Inowrocław. To właśnie zawodnicy tych dwóch drużyn stanowią trzon reprezentacji naszego kraju w plażowej odmianie szczypiorniaka. Brązowy medal był w zasięgu obu olsztyńskich ekip, ale także drużyn z Wąbrzeźna, Płocka i Koszalina. O wszystkim zadecydować miał czwarty turniej. Obie olsztyńskie drużyny trafiły do grupy A i jak się później okazało, to właśnie derby Olsztyna były przepustką do półfinału Beach Handball Warsaw. Tego dnia lepsi okazali się zawodnicy Fuzji, którzy zagrali koncertowo. Orły walczyły, jednak zabrakło argumentów, bowiem tak dysponowanych braci Koledzińskich, Radka Dzieniszewskiego, Marcina Malewskiego czy Marcina Proroka trudno było zatrzymać. Ponadto, Fuzja wzmocniona występującym obecnie w Wybrzeżu Gdańsk - Łukaszem Rogulskim - grała w defensywie niemal bezbłędnie. Orłom ostatecznie pozostała walka o trzecie miejsce w grupie i... piąte w turnieju, które przy odrobinie szczęścia i odpowiednich wynikach innych spotkań, mogło doprowadzić do dodatkowego meczu pomiędzy olsztyńskimi drużynami. Do meczu jednak nie doszło. Orły po emocjonującym spotkaniu i ogromnych nerwach podczas shoot-out'ów uległy w meczu o 5. miejsce Petrochemii Płock. Fuzja natomiast pokonała w meczu o trzecie miejsce Damy Radę Inowrocław, a zwrotów akcji było w tym spotkaniu chyba jeszcze więcej. Trzy niewykorzystane okazje, aby wygrać serię shoot-out, na szczęście się nie zemściły, a ogromny udział miał w tym Łukasz Szymański, który w decydujących momentach wygrywał pojedynki sam na sam m.in. z aktualnymi reprezentantami kraju.


Czwarty turniej Fuzja zakończyła po raz pierwszy w tym roku na podium, jednak ważniejsze od pucharu były w tym przypadku punkty rankingowe, które pozwoliły na awans do strefy medalowej w klasyfikacji MP. Brązowy medal trafił do Olsztyna i to jest najważniejsze. Nasze drużyny zrobiły kolejny krok do przodu. Czy to oznacza, iż za rok zobaczymy obie olsztyńskie ekipy na podium MP?

- Może tak być, jeśli będziemy nadal mieli gdzie grać i trenować. Olsztyńska plaża miejska jest obecnie przebudowywana, miejmy nadzieję, że boiska do beach handballu nie zabraknie i miasto Olsztyn chociaż w ten sposób pomoże nam rywalizować o medale MP w sezonie 2014 - mówi Tomasz Łazicki, wlotek Orłów i były zawodnik AZS UWM.


Spory udział w sukcesie Fuzji miał z pewnością sponsor Hotel Anders**** Resort & SPA, dzięki wsparciu którego drużyna mogła spokojnie przystępować do kolejnych turniejów rangi mistrzowskiej.


Fuzja Anders Olsztyn:

Maciej Koledziński, Łukasz Szymański, Radosław Dzieniszewski, Marcin Malewski, Marcin Prorok, Sebastian Koledziński, Piotr Pstrągowski, Jakub , Szymon Wierzbicki, Sebastian Witczak


Orły Kopcysia Olsztyn:
Łukasz Zakreta, Filip Wiejek, Adam Malina, Maciej Malinowski, Adam Ziarnicki, Mateusz Czerwiński, Rafał Pedynkowski, Bartosz Bonk, Bartosz Idzikowski, Tomasz Oczkowski, Paweł Eichler, Tomasz Łazicki