Jestes tutaj:   Start AMP Relacje AZS UWM Olsztyn na Półfinale B Akademickich Mistrzostw Polski

Zawodnicy UWM nie zdołali awansować do finału Akademickich Mistrzostw Polski. Po piątkowym zwycięstwie nad Uniwersytetem Warszawskim wciąż zachowywali szanse na wejście do najlepszej czwórki turnieju. Remis z Uniwersytetem Łódzkim, porażka z Politechniką Radomską i układ spotkań grupy A sprawiły, że olsztynianom pozostała jedynie rywalizacja z trzecią drużyną grupy B o dalsze lokaty. W niedzielę pokonali Akademię Leona Koźmińskiego i zajęli piąte miejsce.

Szczypiorniści AZS UWM, występujący w półfinale Akademickich Mistrzostw Polski jako reprezentacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wspierani przez Mirosława Ośko z pierwszoligowego Techtransu Elbląg, nie jechali do Radomia jako faworyci. Nierówny podział AMP na strefy, a ponadto dobór zespołów do dwóch grup półfinału B sprawiły, że przyszło im rywalizować z uczelniami, które uważane są za kandydatów do medali całych mistrzostw, mającymi w składzie znaczną liczbę zawodników znanych z pierwszoligowych parkietów.

Pierwszego dnia studenci UWM pokonali reprezentację Uniwersytetu Warszawskiego 27:26. Szaleńcza gonitwa spowodowana utratą przewagi z pierwszej połowy i w konsekwencji wynikiem 18:23 zakończyła się powodzeniem. Zespół zagrał mądrze, zachowując spokój i rozwagę pomimo niekorzystnej sytuacji.

UWM Olsztyn - Uniwersytet Warszawski 27:26 (13:15)

UWM: Gawryś, Uściński - Ośko 7, Dzieniszewski 6, Olszewski 5, Wojciechowski 5, Terlecki 2, Biliński 1, Łazicki 1, Pstrągowski, Rykowski, Witczak
UW: Żyłka, Troński - Nowak 9, Zaprutko 5, Flisiak 3, Wysocki 2, Puszkarski 2, Monikowski 2, Krol 1, Adamczyk 1, Mednovarsky 1, Oryl

W sobotę podopiecznym Karola Adamowicza i Grzegorza Dubielskiego przyszło zmierzyć się z Uniwersytetem Łódzkim. O ile UW uznawany był za zespół o podobnym potencjale, co nasza drużyna, o tyle łodzianie, prowadzeni przez znanego szkoleniowca Zygfryda Kuchtę, mający w swoim składzie wielu szczypiornistów ze spadkowicza z I ligi - ChKS Łódź, „na papierze” przeważali. Boisko zweryfikowało te przewidywania. W 13. minucie po 4 bramkach Adriana Wojciechowskiego i 3 Mirosława Ośko wygrywaliśmy 7:3. Warto zaznaczyć, że musieliśmy sobie radzić bez Radosława Dzieniszewskiego, który w meczu z UW otrzymał czerwoną kartkę i został zawieszony na jedno spotkanie. Jego brak uwidocznił się i do przerwy łodzianie odrobili straty, a w 36. minucie wyszli na prowadzenie 20:17. Podobnie jak poprzedniego dnia, zdołaliśmy dogonić rywala i wyrównać wynik. Niestety, w ostatniej akcji Mirosław Ośko został zablokowany, przez co nie udało się powtórzyć sukcesu z piątku.

UWM Olsztyn - Uniwersytet Łódzki 25:25 (13:13)

UWM: Gawryś - Wojciechowski 7, Ośko 6, Olszewski 5, Terlecki 3, Pstrągowski 3, Biliński 1, Rykowski, Łazicki, Witczak
UŁ: Wężyk - Pieczyński 5, Maciej Kulisz 4, Michał Kulisz 4, Kaflak 4, Spychała 3, Walczak 2, Stegliński 2, Łukasik 1

Mecz z Politechniką Radomską miał zdecydować o awansie do najlepszej czwórki turnieju. Gospodarze, wielokrotny Akademicki Mistrz Polski, w składzie złożonym w 100% z zawodników pierwszoligowej drużyny, uważani byli za murowanego kandydata do zajęcia pierwszego miejsca w grupie. Podrażnieni wczorajszą niespodziewaną porażką z UŁ 25:27 w porannym meczu rozgromili UW 34:17. Do spotkania z UWM przystąpili zmotywowani, bowiem tylko zwycięstwo dawało im prawo gry w półfinale. Olsztynianom natomiast wystarczyłby remis. Nasi szczypiorniści podobnie jak w dwóch poprzednich spotkaniach znakomicie rozpoczęli zawody. W 11. minucie prowadzili 7 do 4, udało im się ustrzec błędów z poprzednich meczów i pierwszą połowę zakończyli przy stanie 15 do 10. Kiedy wydawało się, że tym razem prowadzenie będą tylko powiększać, zaczęli tracić przewagę. Gospodarze zmienili taktykę. O ile w pierwszej odsłonie kryli indywidualnie przez większość czasu Adriana Wojciechowskiego o tyle w drugiej połowie wyłączyli Patryka Terleckiego i Mirosława Ośko. Po 10 minutach Wojciechowski otrzymał trzecią dwuminutową karę, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Studentom z Olsztyna zaczęło brakować koncepcji w ataku. Dodatkowo dało o sobie znać zmęczenie. Radomianie wykorzystywali niedokładne rzuty UWM, wyprowadzali szybkie kontrataki, do tego mnożyły się dwuminutowe kary, przez co znaczną część czasu musieliśmy grać w osłabieniu. Sensacji nie było - przegraliśmy drugą połowę 9 do 19 i cały mecz 24:29. Mimo niekorzystnego wyniku należy pochwalić szczypiornistów UWM za podjęcie walki z potentatem. Z doskonałej strony pokazali się bramkarze - Mateusz Gawryś i Piotr Uściński.

UWM Olsztyn - Politechnika Radomska 24:29 (15:10)

UWM: Gawryś, Uściński - Dzieniszewski 8, Ośko 6, Wojciechowski 3, Łazicki 2, Olszewski 1, Terlecki 1, Pstrągowski 1, Biliński 1, Rykowski 1
PR: Polit, Bury, Jarosz - Trojanowski 8, Świeca 7, Przykuta 7, Mroczek 4, Jeżyna 3, Sikorski, Cupryś, Zdziech

W niedzielę studenci UWM zmierzyli się Akademią Leona Koźmińskiego. Odnieśli drugie zwycięstwo w zawodach i zajęli piątą lokatę. Tak jak w poprzednich meczach, najlepszy w ich wykonaniu był początek spotkania - około 20. minuty wygrywali już 14:6. Przez przeprowadzanie nierozważnych ataków i niepotrzebne straty piłek roztrwonili przewagę, jednak zwycięstwo ani przez chwilę nie było zagrożone.

UWM Olsztyn - ALK Warszawa 29:26 (15:10)

UWM: Uściński, Gawryś - Dzieniszewski 8, Olszewski 6, Pstrągowski 3, Wojciechowski 3, Ośko 3, Biliński 2, Rykowski 2, Łazicki 2, Terlecki, Witczak
ALK: Taradejna - Chętkowski 6, Kubiak 5, Patykowski 5, Gmur 3, Gotowicki 3, Henke 3, Tabor 2, Grzesiak 1, Bieranowski 1

Olsztynianie nie awansowali do finału AMP, ale pokazali to, czego nie potrafili zaprezentować w lidze - wolę walki nawet przy niekorzystnym wyniku. Na szczególną pochwałę zasłużyli bramkarze - Mateusz Gawryś i Piotr Uściński, którzy podczas całego turnieju skutecznie interweniowali nawet w beznadziejnych sytuacjach, oraz skrzydłowi - Radosław Dzieniszewski i Łukasz Olszewski.

Szczypiorniści UWM mieli szansę sprawić niespodziankę i wyeliminować gospodarzy. Politechnika Radomska, w której składzie grali niemal wszyscy zawodnicy 8. drużyny grupy B I ligi, okazała się zbyt mocnym zespołem. Miłym akcentem było natomiast zwycięstwo z Uniwersytetem Warszawskim i remis z Uniwersytetem Łódzkim. Wygrana na koniec z Akademią Leona Koźmińskiego wymagała dużego nakładu sił. Trudy turnieju i krótka ławka rezerwowych w tym spotkaniu dały się we znaki. Mimo to zawodnicy UWM nie dali sobie odebrać 5. miejsca. Można narzekać na niesprawiedliwy podział stref oraz niefortunne losowanie grup i gdybać, którą lokatę zajęliby olsztynianie, gdyby trafili do grupy A. Najważniejsze jednak to utrzymać dyspozycję z zawodów w Radomiu i zaprezentować ją w nadchodzącym sezonie.