Jestes tutaj:   Start Klub Historia
AZS UWM Szczypiorniak to drużyna, która powstała w roku 2007 w wyniku fuzji dwóch „sekcji” piłki ręcznej w Olsztynie. Jedną z nich była grupa studentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, która pod okiem Grzegorza Dubielskiego, szlifowała nabyte w juniorskich czasach umiejętności, aby godnie reprezentować barwy UWM w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych. Drugą grupą byli juniorzy starsi Uczniowskiego Klubu Sportowego „Szczypiorniak”, których od najmłodszych lat gry w piłkę ręczną uczył Karol Adamowicz.

Oba kluby rozpoczęły współpracę, a jej owocem było zgłoszenie drużyny do ligi seniorów. Z uwagi na małą liczbę zespołów w naszym regionie, AZS UWM Szczypiorniak wystartował od razu w II grupie II ligi.

Zanim ruszyły rozgrywki we wrześniu 2007, drużyna zaliczyła pierwszy wspólny obóz sportowy w czeskiej Karvinie. Miasteczko położone 15 kilometrów od granicy polsko-czeskiej, okazało się wręcz idealnym ośrodkiem. Był to pierwszy etap przygotowań. Po powrocie rozegraliśmy, co prawda tylko jeden mecz kontrolny (z MMTS II Kwidzyn), ale to już pokazało nam, że pierwszy rok na ligowych parkietach nie będzie łatwy.

Debiutancki sezon ukończyliśmy na 11. pozycji. W 20. kolejkach zgromadziliśmy na swoim koncie jedynie cztery punkty – pokonaliśmy we własnej hali SMS Gdańsk (40:35) oraz zremisowaliśmy z Pomezanią Malbork (30:30) i Politechniką Gdańska (25:25). Wszystkie punkty zdobyliśmy w drugiej rundzie, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Na uwagę zasługuje również sukces juniorów, którzy pierwszy raz historii UKS „Szczypiorniak” awansowali do półfinałów w kategorii junior starszy.

Skład AZS UWM Szczypiorniaka w sezonie 2007/2008

Bramkarze:
Mateusz Jabłoński, Grzegorz Dudek, Łukasz Zakreta, Mateusz Hycza, Piotr Uściński

Zawodnicy z pola:
Adam Milewski, Adrian Wojciechowski, Piotr Pstrągowski, Patryk Terlecki, Maciej Rugień, Grzegorz Baliński, Bartosz Bonk, Jakub Siciarz, Adam Andrasz, Radosław Dzieniszewski, Mirosław Ośko, Kamil Rykowski, Tomasz Łazicki, Daniel Milewski, Łukasz Plichta, Robert Nalewajek, Michał Parda, Michał Osiński, Adam Barczak, Krzysztof Baron.

Do drugiego sezonu szczypiorniści AZS UWM Szczypiorniaka przystąpili bogatsi o zdobyte doświadczenie, a także mocniejsi kadrowo. Do drużyny dołączyli: Kamil Kwiecień oraz Marek Rozporski. Obaj zawodnicy wcześniej występowali w barwach Traveland Społem, z którym to zespołem m.in. awansowali do ekstraklasy.

Przed startem rozgrywek podopieczni trenera Adamowicza po raz kolejny udali się na zgrupowanie do czeskiej Karviny, a po powrocie sprawdzili formę podczas VII Memoriału Zbigniewa Majewskiego w Ostrołęce. Olsztynianie zajęli ostatecznie trzecie miejsce, pokonując gospodarzy oraz TS Siemiatycze.

Pierwszy mecz drugiego sezonu zespół rozegrał z głównym kandydatem do awansu – Energetykiem Gryfino. Po wysokiej porażce, morale drużyny trenera Adamowicza wzrosło, gdy na własnym parkiecie drużyna wygrała dość pewnie z MKS Grudziądz. Tydzień później zespół robi kolejny krok do przodu – po raz pierwszy przywozi komplet punktów z wyjazdowego spotkania. Tym razem olsztynianie byli lepsi niż rezerwy MMTS Kwidzyn. Po trzech kolejkach AZS UWM Szczypiorniak plasował się na bardzo dobrym, piątym miejscu. Na ziemię młodych akademików sprowadził jednak mecz z Pomezanią Malbork. Porażka 20:32 pokazała miejsce w szeregu. Kolejny punkty zespół z Warmii i Mazur dopisał sobie tydzień później, gdy na spotkaniu z Politechniką Gdańską zabrakło lekarza, a sędziowie odgwizdali walkower na korzyść przyjezdnych.
Cztery ostatnie spotkania pierwszej rundy to niestety cztery porażki – z Bydgoszczą, Sokołem Gdańsk, Tczewem i Koszalinem. AZS UWM Szczypiorniak pierwszą rundę ukończył zatem na miejscu 8, co było poniżej oczekiwań.

Runda rewanżowa zaczęła się źle dla olsztynian. O ile porażki z Energetykiem można było się spodziewać, to przegrana w Grudziądzu była sporą niespodzianką. AZS UWM Szczypiorniak w drugiej rundzie zdobył jeszcze pięć punktów – zremisował z Politechniką Gdańską oraz pokonał ponownie MMTS Kwidzyn i udanie zrewanżował się za wysoką porażkę w Tczewie. Podopieczni trenera Karola Adamowicza zakończyli sezon na 7. pozycji. Jedenaści zdobytych punktów to zdecydowanie lepszy bilans niż w debiutanckim sezonie, jednak zmarnowanych szans na poprawienie tego dorobku kilka było.

Skład AZS UWM „Szczypiorniak” Olsztyn – sezon 2008/2009

Bramkarze: Łukasz Zakreta, Mateusz Jabłoński, Piotr Uściński, Mateusz Hycza

Zawodnicy z pola:
Adam Milewski, Adrian Wojciechowski, Piotr Pstrągowski, Patryk Terlecki, Maciej Rugień, Bartosz Bonk, Jakub Siciarz, Radosław Dzieniszewski, Kamil Rykowski, Tomasz Łazicki, Łukasz Plichta, Michał Osiński, Adam Barczak, Kamil Kwiecień, Marek Rozporski.