Jestes tutaj:   Start AMP Co to są AMP?

Akademickie Mistrzostwa Polski są kontynuacją organizowanych od 1961 roku Mistrzostw Polski Szkół Wyższych i Mistrzostw Polski Typów Uczelni. Rozgrywki organizuje od początku ich powstania Akademicki Związek Sportowy. Wsparcie finansowe na ich prowadzenie i koordynację stowarzyszenie otrzymuje z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, zwiększeniu liczby startujących uczestników oraz szerokiemu programowi rywalizacji stanowią doskonałą wizytówkę działalności związanej z upowszechnianiem kultury fizycznej.

Akademickie Mistrzostwa Polski mają formułę jednoroczną i obejmują 40 dyscyplin, w których jest prowadzona klasyfikacja drużynowa. Ponad połowa z nich (przede wszystkim w sportach zespołowych) rozgrywana jest w systemie eliminacyjnym. Oznacza to, że do występu w finale potrzebne jest przejście jednego (strefa) lub dwóch (środowisko i strefa) etapów eliminacji. 19 dyscyplin (głównie w sportach indywidualnych) rozgrywanych jest w formule jednych zawodów skupiających wszystkie zainteresowane uczelnie z całej Polski.

Zdobycie największej liczby punktów w 30. najlepszych startach daje uczelni tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Zwycięstwo w jednej z dyscyplin upoważnia zaś uczelnię do udziału w Akademickich Mistrzostwach Europy (o ile EUSA - Europejska Federacja Sportu Akademickiego - organizuje zawody w tej dyscyplinie).

Mistrzostwa pozwalają wyłonić także najlepsze uczelnie w poszczególnych typach. Na podstawie klasyfikacji generalnych przyznawane są tytuły i medale dla czołowych szkół z grona: politechnik, uniwersytetów, akademii, akademii wychowania fizycznego oraz uczelni medycznych, zawodowych i niepublicznych.

Co roku swój udział w systemie AMP zaznacza ponad 200 szkół wyższych. Każda z nich jest klasyfikowana na koniec każdej edycji. Daje to możliwość oceny nakładów organizacyjnych, szkoleniowych i finansowych skierowanych na rozwój sportu powszechnego w uczelniach z całej Polski.

źródło: www.amp.azs.pl