Jestes tutaj:   Start AMP Relacje Jak się bawie to się bawi ze mną cały świat! UWM w finałach!
{mosimage}Piłkarze ręczni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego awansowali do finałów Akademickich Mistrzostw Polski. Turniej w Łodzi olsztynianie ukończyli na czwartej pozycji, która jest przepustką do majowych finałów rozgrywanych w Radomiu.
Podopieczni trenera Grzegorza Dubielskiego na turniej półfinałowy nie jechali w roli faworyta. Trzon zespołu stanowili bowiem studenci, którzy na co dzień bronią barw II-ligowego AZS UWM Szczypiorniaka. Dodatkowo na obiektach Uniwersytetu Łódzkiego wspomagali ich Marcin Malewski (kapitan Travelandu Społem) oraz Mirosław Ośko (rozgrywający Juranda Ciechanów).

W sobotę szczypiorniści UWM rozegrali trzy spotkania. W grach eliminacyjnych olsztynianie pokonali siódemkę Akademii Leona Koźmińskiego 25:19 oraz ulegli drużynie gospodarzy, którą prowadzi wybitny trener oraz były reprezentant Polski – Zygfryd Kuchta, 18:26. Dzięki zwycięstwu w pierwszym spotkaniu podopieczni trenera Dubielskiego awansowali do dalszych gier. Pierwsze ze spotkań, które decydowało o awansie do najlepszej czwórki turnieju, zostało rozegrane jeszcze w sobotni wieczór. Naprzeciwko zawodników z Olsztyna stanęła siódemka Politechniki Warszawskiej, która według obserwatorów była faworytem pojedynku. O przyznaniu punktów zadecydowały jednak wydarzenia na boisku. Mecz był niezwykle zacięty, jednak to olsztynianie niemal przez całe spotkanie prowadzili. Szczególnie gorąco zrobiło się w końcówce, gdy po bramce Radosława Dzieniszewskiego UWM prowadził 31:30, a zawodnikom ze stolicy na rozegranie ostatniej akcji zostały zaledwie 4 sekundy. Akcja studentów Politechniki Warszawskiej zakończyła się niepowodzeniem i zwycięstwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stało się faktem. Po końcowej syrenie doszło jednak do przepychanek, które sprowokowali zawodnicy stołecznej drużyny. W efekcie dwóch z nich zostało opisanych w meczowym protokóle oraz zawieszonych za wybitnie niesportowe zachowanie wobec rywali. Dzięki zwycięstwu UWM był już jedną nogą w najlepszej czwórce turnieju w Łodzi.

Aby dopełnić formalności olsztynianie musieli w niedzielny poranek pokonać Społeczną Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania z Łodzi. W barwach łódzkiej drużyny występowali zawodnicy I-ligowego CHKS Łódź oraz KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski, jednak mimo wszystko reprezentanci Warmii i Mazur zwyciężyli pewnie 31:27 i przypieczętowali awans do najlepszej czwórki półfinału strefy B.

Ostatnim spotkaniem turnieju dla szczypiornistów UWM był pojedynek z faworyzowaną Politechniką Radomską. Olsztynianie mimo potwornego zmęczenia walczyli jak równy z równym do 35 minuty meczu. Kapitalną partię rozgrywał Mirosław Ośko, który rzucając aż 14 bramek okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania.
Niestety ostatni kwadrans to niekwestionowana dominacja bardziej doświadczonych rywali, którzy na co dzień występują na zapleczu ekstraklasy, a w swoich szeregach mają m.in. byłego skrzydłowego Azotów Puławy – Macieja Sieczkowskiego. Podopieczni trenera Romana Trzmiela wygrali ostatecznie aż 39:28 i zasłużenie ukończyli turniej na najniższym stopniu podium.

Podsumowując, turniej w Łodzi reprezentacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego może zaliczyć do udanych. Po dwóch latach przerwy podopieczni trenera Dubielskiego znów zagrają w finałach, gdzie powalczą o dobrą lokatę zarówno w kategorii szkół wyższych jak i klasyfikacji uniwersytetów. W Radomiu UWM zagra z Uniwersytetem Gdańskim, Akademią Wychowania Fizycznego Katowice oraz Uniwersytetem Humanistyczno – Przyrodniczym z Kielc. Z pewnością awans do czołowej ósemki jest w zasięgu szczypiornistów z Olsztyna.

Skład UWM:

Grzegorz Dudek, Mateusz Hycza – Łukasz Kosiorek, Bartosz Bonk, Piotr Pstrągowski, Marcin Malewski, Mirosław Ośko, Adam Ziarnicki, Radosław Dzieniszewski, Marek Rozporski, Grzegorz Baliński, Tomasz Łazicki, Michał Osiński, Łukasz Plichta, Sebastian Witczak (kierownik drużyny).

Wyniki XXVI Akademickich Mistrzostw Polski - Eliminacje Strefy B 04-05 kwietnia 2009

04.04.09r.
AZS UWM Olsztyn - Akademia Leona Koźmińskiego W-wa 25-19 (6-6)
Uniwersytet Łódzki - AZS UWM Olsztyn 26-18 (12-9)