14 Marca 2024

Aktualności


Stypendia w wysokości pięćset euro za bardzo dobre wyniki w nauce przyznała trojgu studentów UWM Fundacja im. Marii i Georga Dietrichów z partnerskiego miasta Offenburg w Niemczech.

Stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce Fundacja im. Marii i Georga Dietrichów wręczyła przedstawicielom UWM po raz drugi.

– Fundacja przydziela je studentom pierwszego roku filologii germańskiej po zakończeniu semestru zimowego, kiedy już znane są jego wyniki. Poza bardzo dobrymi wynikami w nauce pod uwagę bierzemy także zaangażowanie studentów w życie Katedry Języka Niemieckiego, dbanie o jej dobry wizerunek i ich zaangażowanie społeczne – informuje dr Tomasz Żurawlew z Katedry Języka Niemieckiego.

Tegorocznymi stypendystami są Martyna Stala, Artur Wietocha i Tetjana Mamonova, studenci pierwszego roku filologii germańskiej na studiach I stopnia.

Szczególne słowa uznania należą się Tetjanie. Jest Ukrainką, wojenną uchodźczynią i mamą. Pomimo przeciwności losu osiąga jednak bardzo dobre wyniki w nauce.

Zdobywcy stypendiów po zakończeniu obecnego semestru letniego mają możliwość otrzymania kolejnego takiego stypendium na semestr zimowy 2024 r., jeśli ich wyniki w nauce nie pogorszą się. Fundacja wspiera studentów także na inne sposoby.

– Od wielu lat fundacja wypłaca absolwentom germanistyki na studiach licencjackich i magisterskich nagrody w wysokości 250 euro za najlepsze prace dyplomowe. W tym roku w maju trzy studentki germanistyki pojadą na miesięczny staż do Urzędu Miasta w Offenburgu, a ośmioro studentów na odbędzie w tym mieście bezpłatny kurs językowy. Jego fundatorami oprócz fundacji są także Urząd Miasta w Offenburgu i UWM – mówi dr Alina Jarząbek, członkini zarządu Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów.

Z różnych form pomocy Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów skorzystało już 161 studentów UWM. Georg Dietrich był filantropem z Offenburga w Niemczech, doktorem honoris causa UWM. Zapoczątkował on pomoc charytatywną dla mieszkańców Olsztyna w kryzysie gospodarczym i stanie wojennym. Z czasem, dzięki staraniom Georga i jego żony Marii, niemiecka pomoc przekształciła się we współpracę partnerską miast i uczelni. Ich dzieło kontynuują ich następcy: córka Elvira Dietrich-Bleher i wnuczka Julia Ritter.

lek

Zdjęcia: Germanistyka Olsztyn

Rodzaj artykułu