28 Lutego 2023

Aktualności


Akademia Biznesu UWM powstała w 2017 r. Jej funkcjonowaniu towarzyszy idea łączenia nauki o biznesie z kulturą biznesu, ekologią oraz współczesną myślą zrównoważonego rozwoju – tłumaczy dr hab. Bogdan Włodarczyk, prof. UWM, dyrektor AB.

Co leży u podstaw działania Akademii Biznesu?

Podczas zajęć przekazujemy niezbędną wiedzę teoretyczną, ale staramy się kłaść nacisk na wiedzę praktyczną. Chcemy dać coś więcej niż to, co oferują programy studiów, ponieważ jesteśmy świadomi, że właśnie po to przychodzą do nas studenci, doktoranci i młode osoby z naszego regionu pragnące działać na własny rachunek. Większość naszych wykładowców pochodzi z praktyki gospodarczej. To są osoby, które żyją biznesem na co dzień. Wiele z naszych zajęć to warsztaty, na których powstają konkretne projekty, które później mogą znaleźć zastosowanie w biznesie. Raz w miesiącu organizujemy spotkania z przedsiębiorcami z Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, a także z innych instytucji. Gościmy również młodych przedsiębiorców, którzy zaczynali niedawno swoją przygodę z biznesem i udało im się odnieść sukces. Takie wizyty zawsze dodają wiatru w żagle naszym słuchaczom. Współpracujemy również z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Olsztynie, bo może on być kolejnym z etapów kariery młodych biznesmanów. Każda edycja Akademii pokazuje, że nasza działalność ma sens, ponieważ zawsze od kilku do kilkunastu absolwentów zakłada własny biznes i odnosi w nim sukces. 

Czy czas pandemii COVID-19 i wszystkich tego konsekwencji wpłynął na to, w jaki sposób kształcą państwo w Akademii Biznesu?

W okresie pandemii i po pandemii duży nacisk kładziemy na spotkania z psychologami biznesu. Zauważyliśmy, że w tych trudnych czasach młodzież zmieniła podejście do życia. Częściej spotykamy osoby nieco bardziej wycofane, nawet jeśli mają w sobie przebojowość, to i mają większą rezerwę do świata i rówieśników. Obserwujemy, że spotkania z psychologiem biznesu są ważne, potrzebne i dobrze przyjmowane przez naszych słuchaczy. 

Przez ostatnich pięć lat na świecie wydarzyło się na tyle dużo, aby zmieniły się również warunki do zakładania biznesu. Starają się państwo za tym nadążać?

Akademia Biznesu jest jeszcze wciąż stosunkowo młodą organizacją, ale z drugiej strony zdobyliśmy już pewną wiedzę i doświadczenie. Wiemy, co chcemy przekazać młodym ludziom, czego potrzebują nasi słuchacze, jak udoskonalać program zajęć. Jesteśmy dojrzalsi i potrafimy być elastyczni – umiemy dopasować program do panującej rzeczywistości i potrzeb naszych słuchaczy. Nasi wykładowcy i mentorzy muszą pokazywać, że gospodarka ma zmienny charakter i funkcjonuje w cyklach i nie jest tak, że sytuacja kryzysu gospodarczego jest wieczna. Po latach chudych przychodzą tłuste i w trudnej gospodarczej sytuacji również można się odnaleźć, tylko trzeba się dobrze przygotować.

Damian Świacki - student budownictwa na UWM, absolwent edycji 2021/2022 Akademii Biznesu UWM

 

Akademia Biznesu UWM dała mi zupełnie inne spojrzenie na klienta. Pokazano nam, że klient nie przychodzi do nas tylko jako do sprzedawców, ale także jako do specjalistów z danej dziedziny, którzy są w stanie wyjaśnić, co mu ten zakupiony produkt da. Pracuję jako osoba samozatrudniona od kilkunastu lat, a w Akademii Biznesu nauczyłem się również sprzedawać siebie. Dzięki umiejętnościom zdobytym w Akademii polepszył się mój status finansowy – wiem, czego oczekuje klient i co mogę mu za to dać. To również dzięki AB znalazłem się za granicą, a konkretnie w Danii. Nauczyłem się sprzedawać siebie jako specjalistę, bo w krajach skandynawskich czy w Europie Zachodniej liczą się właśnie specjaliści. Do tej pory moje przygody z prowadzeniem biznesu były różne – lepsze i gorsze. Zawsze zastanawiałem się, jakie błędy popełniam i dzięki AB mogłem je w 90 proc. wyeliminować. Nikt w mojej rodzinie nigdy nie prowadził biznesu, więc do momentu, gdy poszedłem do AB, nie miałem pojęcia, jak to wygląda. Uczestnictwo w Akademii Biznesu polecam każdemu, kto chce otworzyć swój biznes. Praca na własny rachunek jest wymagająca, ale z drugiej strony zapewnia nam zupełnie inne możliwości rozwoju niż np. praca na etacie. Polecam to wszystkim, którzy czują, że biznes to jest coś, co chcą robić, być specjalistami w jakiejś dziedzinie i z powodzeniem sprzedawać swoje produkty. Życie i tak nas zweryfikuje, ale dzięki AB ta weryfikacja z pewnością będzie mniej bolesna.

inż. Karolina Kowalska - absolwentka studiów I stopnia bioinżynierii na UWM oraz uczestniczka edycji Akademii Biznesu UWM 2021/2022

Zdecydowałam się pójść do Akademii Biznesu, ponieważ chciałam poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekonomii, finansów, rozwoju osobistego i psychologii. Moją uwagę zwróciło to, że Akademia jest nowoczesna, jeśli idzie o model nauczania. Duży nacisk kładzie na wiedzę praktyczną, sporo się dyskutuje, wszyscy mówią do siebie po imieniu itd. Przypomina to sposób kształcenia na Zachodzie. Wykonywaliśmy również sporo ćwiczeń, graliśmy w gry symulacyjne – analizowaliśmy np. sytuację finansową jakiejś spółki, w parach przeprowadzaliśmy negocjacje itd. Wykładowcom i mentorom zależało na tym, aby każdy z zdobył jak największą wiedzę i czuł się dobrze. Na zakończenie nauki w Akademii, każdy przedstawia swój biznesplan. Sama mam pomysł na biznes, który zamierzam zrealizować, ale na razie chciałam skupić się na obronie pracy inżynierskiej, co udało mi się dokonać dosłownie kilka dni temu. Wkrótce planuję podjęcie działań, zwłaszcza że kierunek moich studiów jest związany z moim pomysłem na biznes. Chciałabym wprowadzić na rynek suplementy diety – początkowo mają to być preparaty zawierające kolagen i służące poprawie pamięci. Myślę, że do Akademii Biznesu mogą zgłosić się bardzo różne osoby – te, które mają biznes, lub planują go otworzyć, jak i te, które chcą po prostu wzbogacić swoją wiedzę. To także miejsce dla tych, którzy chcą robić doktorat, karierę naukową czy podjąć się nietypowych zajęć, które wymagają dużej samodzielności. 

Marta Wiśniewska

fot. Arkadiusz Stępień-Miernikowski, archiwum prywatne 

W 2019 r. Akademia Biznesu UWM otrzymała Laur Uniwersytecki w kategorii Uniwersytet Perspektyw, przyznawany przez Forum Uniwersytetów Polskich oraz wyróżnienie w X edycji Konkursu PRO Warmia i Mazury 2021. Więcej informacji o działalności Akademii Biznesu UWM można znaleźć pod adresem: www.akademiabiznesu.uwm.edu.pl. 

Rodzaj artykułu